Senator Andrzej Kobiak (PO) dowodzi, że Bydgoszcz do Macierzy włączona została nie 20 stycznia 1918 roku, ale 22 stycznia 1920 roku i tę datę należałoby przyjąć jako właściwą m.in. do terminu obchodów corocznego święta.

- Dzień zwołania dzisiejszej konferencji prasowej nie jest przypadkowy. Jesteśmy jeden dzień po 20 stycznia, a więc po dniu, w którym do Bydgoszczy wkroczyły oddziały Wojska Polskiego i dzień przed 22 stycznia, to jest z kolei dzień, kiedy oficjalnie Bydgoszcz została przyłączona do państwa polskiego - stwierdził senator Andrzej Kobiak (PO) i dodał, że ta druga data jest bardzo słabo rozpoznawalna przez bydgoszczan, a nawet przez znawców historii miasta.

Senator Platformy Obywatelskiej podkreślił, że z powrotem Bydgoszczy do Macierzy można wiązać wiele dat: od dat związanych z traktatem wersalskim, jego podpisaniem i ratyfikowaniem po wydarzenia, które dokonały się bezpośrednio w naszym mieście. Przypomniał, że już 19 stycznia 1920 roku niemiecki burmistrz Hugo Wolff przekazał przedstawicielowi polskiego rządu Janowi Maciaszkowi symboliczne klucze do miasta, a  następnego dnia, 20 stycznia, na bydgoski Stary Rynek wkroczyło Wojsko Polskie. - Moim zdaniem ważniejsze wydarzenie miało miejsce 22 stycznia 1920 roku. Tego dnia o godz. 12.30 z Warszawy przyjechała do Bydgoszczy delegacja rządowa z gen. Dowbor-Muśnickim na czele. Na Starym Rynku odbyła się msza polowa, a gen. Dowbor-Muśnicki oświadczył. że "Bydgoszcz odtąd znajdować się będzie pod ochroną oręża polskiego" - powiedział Kobiak i dodał, że oficjalne przyłączenie Bydgoszczy do Polski nastąpiło tego dnia. Andrzej Kobiak wskazał również, że prasa tak relacjonowała znaczenie wydarzeń z 22 stycznia, a "Dziennik Bydgoski" stwierdzał, że "Dzień 22 stycznia pamiętny będzie na zawsze w historii Bydgoszczy".

Andrzej Kobiak zaznaczył, że decyzja rządu polskiego o przyłączeniu Bydgoszczy do Polski ma znaczenie decydujące. Przypomniał też szczególne zasługi  Leona Janty-Połczyńskiego, który w styczniu 1920 roku nadzorował wcielenie Bydgoszczy do Polski. - W okresie międzywojennym był senatorem dwóch kadencji oraz ministrem w pięciu rzędach. To on oficjalnie dokonał przyłączenia Bydgoszczy do Polski i w jego pamiętnikach czytamy, że "jako przedstawiciel rządu polskiego rozpocząłem przejmowanie Pomorza Nadwiślańskiego od Bydgoszczy w dniu 22 stycznia" - powiedział Kobiak i dodał: - Dlaczego nie obchodzimy tego święta, powrotu Bydgoszczy do Macierzy, 22 stycznia, to nie jestem w stanie powiedzieć. Mam nadzieję, że do roku 2020 uda się w świadomości bydgoszczan zaszczepić tę informację, że Bydgoszcz została przyłączona do Polski 22 stycznia i że 100. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Polski obchodzić będziemy 22 stycznia!

Fot. Jacek Nowacki