AZS Częstochowa przed meczem z Transferem nie miał szans na awans do play-off. Rundę zasadniczą PlusLigi już zakończył na przedostatnim miejscu w tabeli i walczyć będzie o utrzymanie. Okazał się jednak zespołem, którego Transferowi nie udało się pokonać ani w lidze, ani w Pucharze Polski.

Bydgoszczanie dobrze zaprezentowali się w pierwszym secie. Walka była wyrównana, ale do drugiej przerwy technicznej (15:16). W końcówce bydgoszczanie nie dali gospodarzom pograć i set zakończył z dużą przewagą gości.

W drugim secie na początku też wszystko szło zgodnie z planem – aż do wyniku 14:9 dla Transferu. Potem coś się zacięło, a częstochowianie zaczęli grac coraz lepiej. Weteran Murek popisał dobrymi zagrywkami, a bydgoscy atakujący Clark i Muagututia nie potrafili kończyć ataków. Przegrana 24:26 i wyrównanie stanu w setach zwiastowało dalsze emocje.

Trzeciego seta Transfer jednak wygrał pewnie. Gospodarze w czwartym secie pokazali, że walczyć będą do końca. Zacięta i wyrównana gra, pełna błędów po obu stronach przeciągnęła się w końcówce. Transfer miał meczbola, ale go nie wykorzystał, natomiast pierwszą dwupunktową przewagę (29:27) osiągnęli akademicy i doprowadzili do tie-breaka.

W decydującej rozgrywce do 10. punktu gra była zacięta i wyrównana. Potem bydgoszczanie pękli i gospodarze nieoczekiwanie wygrali.

Porażka skomplikowała walkę o awans do play-offu. Szansę awansu (zajęcia 8. miejsca) ciągle obok Transferu mają Lotos Trefl Gdańsk i Effector Kielce. 5 marca w Łuczniczce Transfer zagra w Łuczniczce z gdańszczanami – w konfrontacji z nimi Transferowi wystarczy zdobycie jednego punktu. Effector w niedzielę zagra z Politechniką Warszawa i jeśli zdobędzie 3 pkt. wyjdzie przed ostatnią kolejką na 8. pozycję z jednym punktem przed Transferem. W ostatniej kolejce zagra jednak na wyjeździe z PGE Skrą i kibice w Bydgoszczy nie dopuszczają myśli, by w Bełchatowie doszło do sensacji.

AZS Częstochowa – Transfer Bydgoszcz 3:2 (18:25, 26:24, 21:25, 29:27, 15:10)

AZS: Murek, Kaczyński, Hebda, Vesely, Kaźmierczak, Buczek, Piechocki (libero) oraz Kozłowski, Bednorz, Marcyniak

Transfer: Clark, Muagututia, Woicki, Waliński, Nowakowski, Jurkiewicz, Bonisławski (libero) oraz Wika, Salas, Janeczek, Wieczorek