Dzisiaj w Operze Nova w Bydgoszczy odbyła się zorganizowana przez spółkę ProNatura konferencja samorządowa ?Termiczne przekształcanie odpadów komunalnych ? nowoczesny system gospodarki odpadami? poświęcona zagadnieniom związanym z realizowaną budową Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego. W konferencji udział wzięli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także wiceprezydent Bydgoszczy Anna Mackiewicz, wiceprezydent Torunia Zbigniew Fiderewicz, a także przedstawiciele 15 gmin objętych projektem.

Prezes Międzygminnego Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura Konrad Mikołajski, witając uczestników konferencji podkreślił szczególne zasługi byłej wiceprezydent Grażyny Ciemniak dla realizowanej budowy spalarni. – Chciałem również bardzo serdecznie przywitać panią poseł na sejm RP panią Grażynę Ciemniak. Niestety, otrzymałem dzisiaj telefon od pani Grażyny, że została pilnie wezwana do Warszawy, bo powstała komisja nadzwyczajna do spraw SKOK-ów i pani poseł została członkinią tego zespołu. Ważność tych spraw usprawiedliwia nieobecność pani Grażyny – wytłumaczył uczestnikom nieobecność Ciemniak, którą określił ambasadorem projektów spalarniowych.

Prezes ProNatury otwierając konferencję powiedział, że w Europie działa już ponad 400 spalarni. – Jesteśmy jako ProNatura prekursorem w Polsce. Budujemy nowoczesny, ekologiczny zakład, który może przerobić 180 tys. ton odpadów dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego. Mija półtora roku od czasu, gdy wbiliśmy pierwszą łopatę. Obiekt w Bydgoszczy gotowy jest w 80%, a stacja przeładunkowa w Toruniu już w 100% – poinformował o bardzo dobrym tempie wykonywanych przez 300 pracowników zamierzeń. Zapowiedział, że po uruchomieniu bydgoskiej ekoelektrociepłowni, w Bydgoszczy coś się zmieni. – Nigdy już śmieci nie będą trafiały na składowisko, a będą zmieniały się na energię elektryczną i energię cieplną – dodał.

Wiceprezydent Anna Mackiewicz zapewniła, że termiczne przekształcanie odpadów komunalnych jest metodą powszechnie stosowaną. – Realizowany na terenie Bydgoszczy projekt bazuje na sprawdzonych rozwiązaniach z krajów Europy zachodniej i wpisuje się w założenia zrównoważonego rozwoju. Instalacja ta będzie jedną z pierwszych najnowocześniejszych instalacji oddanych do eksploatacji an terenie Polski – stwierdziła Mackiewicz.

W konferencji prelekcje i wykłady wygłosili m.in. prof. dr hab. Jerzy Gaca (wykład ?Poprawa gospodarki odpadami – kompleksowe rozwiązanie dla regionu po uruchomieniu Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych?), prof. dr hab. Włodzimierz Urbaniak (?Zagospodarowanie produktów spalania powstałych w ZTPOK?), dr inż. Jacek Cieściński (“Składować czy spalać?”) oraz Adam Musiała, dyrektor Biura Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi (“Nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie miasta Bydgoszczy”).

W ramach konferencji uczestnicy zwiedzili plac budowy bydgoskiej ekoelektrociepłowni.