Kłódki zakochanych będzie można wieszać na instalacji wzorowanej na bydgoskich spichrzach. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięską koncepcję w konkursie ogłoszonym przez miasto. „Kadr na miłość” zdobył też największą liczbę głosów internatów.
Prezydent Rafał Bruski zdecydował o powstaniu nowego miejsca przeznaczonego do zawieszania kłódek zakochanych. W tym celu został ogłoszony przez Urząd Miasta Bydgoszczy konkurs na zaprojektowanie instalacji artystycznej, na której kłódki zakochanych będzie można umieścić. W to miejsce będą też przeniesione kłódki z mostu zakochanych przy Operze Nova.
Na konkurs wpłynęło 41 prac, spośród których komisja konkursowa wytypowała 8 projektów. Na te wybrane instalacje artystyczne mogli zagłosować mieszkańcy Bydgoszczy na stronie www.bydgoszcz.pl i wybrać pięć najciekawszych prac. Spośród nich, komisja konkursowa wybrała zwycięską koncepcję, która znajdzie teraz miejsce w przestrzeni miasta.
Zwyciężyła koncepcja „Kadr na miłość” autorstwa Justyny Wójcik i Pawła Przybyły z Bydgoszczy, studentów architektury na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Inspiracją dla projektu były bydgoskie spichrze. Poza możliwością zawieszenia kłódki, forma instalacji może stać się tłem do robienia pamiątkowych fotografii z Bydgoszczą w tle – a to ze względu na serca wkomponowane w instalację. Autorzy pomyśleli także o promocji Bydgoszczy i stworzyli hashtag #kadrnamilosc, który może być dodawany do opisu zdjęć zrobionych na tle instalacji i upublicznianych przez internautów na portalach społecznościowych. Na instalacji zawisną – w górnej jej części – kłódki zdjęte z mostu Kiepury przy Operze Nova, a pozostała część przeznaczona jest do wieszania nowych kłódek miłości.
Zwycięska praca zdobyła 2 tys. 2 głosy internautów, a komisja konkursowa przyznała jej 441 punktów. Na drugiej pozycji pod względem liczby punktów przyznanych przez komisję znalazł się pomysł autorstwa Jakuba Surówki z Krakowa (ABSM Studio), który stworzył instalację przypominającą ażurowy obraz z panoramą naszego miasta (436 punktów). Na trzeciej pozycji uplasowała się praca Kamili Gołąbek z Raniżowa (336 punktów) - instalacja w formie stelaża z obrysem charakterystycznych budynków Bydgoszczy. Czwarte miejsce (300 punktów) zdobył pomysł autorstwa Kingi Turczyńskiej z Poznania (napis „Bydgoszcz” ułożony z wysokich niemal na 2 metry liter), a piąte - propozycja Macieja Nitki z Sopotu (261 punktów) – napis przestrzenny „Bydgoszcz”.
Na konkurs nadesłano prace w z różnych miast Polski (23 z Bydgoszczy, inne z Torunia, Krakowa, Wałcza, Poznania, Wrocławia, Gowarzewa, Raniżowa, Sopotu) oraz 2 z Niemiec.
Zwycięska instalacja ma zostać zrealizowana jeszcze w tym roku – stanie w centrum miasta blisko rzeki - tak, aby możliwe było wrzucenie kluczyka z zawieszonej kłódki do Brdy. Dokładna lokalizacja jest jeszcze w Urzędzie Miasta analizowana pod względem technicznym i wizualnym.