W czwartek, 27 sierpnia, o godz. 18 w Galerii Autorskiej odbędzie się spotkanie poetyckie (przy obiekcie Roberta Kaji „TAM"). Prezentacja tekstów: Wojciecha Banacha, Grzegorza J. Grzmot-Bilskiego, Małgorzaty Grajewskiej, Krzysztofa Grzechowiaka, Jarosława Jakubowskiego, Grzegorza Kalinowskiego, ks. Franciszka Kameckiego, Krzysztofa Kuczkowskiego, Macieja Krzyżana, Henryka Majcherka, Piotra Wiesława Rudzkiego, Bartłomieja Siwca, Marka Kazimierza Siwca, ks. Jana Sochonia, Mariusza Stoppela i Jana Wacha.
Robert Kaja (ur. 1965) rzeźbiarz, absolwent pracowni prof. F. Duszeńki na Wydziale Rzeźby PWSSP w Gdańsku (1993). Profesor na Wydziale Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku, aktualnie pełni funkcję dziekana. Prowadzi pracownię Projektowania i Organizacji Przestrzeni. Pracownia realizuje program zajęć opartych o zagadnienia styku rzeźby z otoczeniem - przestrzenią publiczną. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych. Artysta brał udział m.in. w wystawach: – „Elektryczny Pastuch” - Galeria BWA Sopot 1993 r., „K
[Fot. Jan Kaja]
* * *
TAM – Motyw skrzyni gimnastycznej, której funkcja poprzez położeniu na jej wierzchu bochna chleba o odpowiednich proporcjach zmienia się w ołtarz, formę ofiarną (drewniana skrzynia i chleb), figurę przejścia. Skrzynia gimnastyczna służy do wykonania skoku (na drugą stronę), wiąże się to (w czasie ćwiczeń gimnastycznych doświadczają tego dzieci) z momentem niepewności, nawet strachu. To jest uniwersalne pytanie, co jest po drugiej stronie. Co jest TAM?
Galeria Autorska przypomina, że zgodnie z obowiązującymi wytycznymi sanitarnymi istnieje obowiązek podania danych osobowych, akceptacji regulaminu z RODO i wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia. Informuje też o konieczności zakrywania nosa i ust podczas trwania wydarzenia.
Robert Kaja, obiekt: TAM, wymiary wys. 1,2m. szer. 0,8m. dł. 1,5 m. Materiał: drewno akacjowe i chleb (wypiekany zawsze na wystawę).