W kinie “Orzeł” odbędzie się prezentacja jednego z najwybitniejszych dzieł filmu polskiego, ?Ziemi obiecanej? wyreżyserowanej w 1975 roku przez Andrzeja Wajdę. Jak mówią twórcy projektu “Polska światłoczuła”, ich celem jest uwrażliwienie widza na siłę i emocje kina: ?Kino jest jak sen, pozwala zapomnieć nam o codzienności, staje się intymnym spektaklem, który każdy przeżywa w inny sposób. W ciemności, podczas projekcji budzą się magiczne uczucia, zaczynamy marzyć, identyfikować się z bohaterami, przeżywać ich perypetie?.

Gościem projekcji będzie wybitny filmowiec, profesor Witold Sobociński. To jeden z najwybitniejszych polskich operatorów filmowych. Od 1980 wykładowca w PWSFTViT w Łodzi. Współpracował m. in. z Andrzejem Wajdą (“Smuga cienia”, “Ziemia obiecana”), Wojciechem Jerzym Hasem (“Sanatorium pod klepsydrą”) i Romanem Polańskim (“Frantic”, “Piraci”).

Opowie o swojej pracy przy ?Ziemi obiecanej?. Adaptacja powieści Władysława Reymonta to epicki obraz konfliktów kapitalistycznej Łodzi końca XIX w. ukazany poprzez dzieje kariery trzech zaprzyjaźnionych przemysłowców Polaka, Żyda i Niemca, którzy za cenę rezygnacji z młodzieńczych ideałów i przejęcia bezwzględnych reguł walki o pieniądz zdobywają fortunę. Dzieło Wajdy zostało docenione przez światową krytykę, czego dowodem jest nominacja do Oscara w 1976 roku. Niezapomniane kreacje w filmie stworzyli Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak i Andrzej Seweryn . Film zdobył też m.in. Grand Prix “Złoty Hugo” MFF w Chicago, Wielką Nagrodę Jury “Złote Lwy” na FPFF w Gdańsku, Złoty Medal MFF Moskwa i ?zloty Kłos? MFF w Valladolid.