Koncert w całości wypełni fenomenalna muzyka baroku Rudego Księdza. Zacznie Stabat Mater, ?zdumiewający przejaw geniuszu? Vivaldiego, dzieło odnalezione w latach 30. przez Alfreda Casellę w turyńskiej Bibliotece Narodowej w II tomie (Opere sacri e concerti) zbioru Renza Giordano. Pierwsze jego wykonanie odbyło się 21 IX 1939 w kościele św. Franciszka w Sienie podczas Tygodnia Vivaldiego. Surowa w swej prostocie muzyka, poważna i ekspresyjna, oddaje nastrój i myśli średniowiecznej sekwencji, nie popadając nigdzie w barokową przesadę, podbiła od razu serca słuchaczy.

W rolę solisty koncertu wcieli się kontratenor Jan Jakub Monowid. Artysta kształcił się w warszawskiej Akademii Muzycznej, w klasie Jerzego Artysza. Zadebiutował w 2004 roku na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej, z którą się związał po ukończeniu studiów. Jako solista Studia Operowego w Zurychu wystąpił w tamtejszym teatrze w roli Oberona w Śnie nocy letniej Brittena. Jest laureatem II miejsca w Gianni Bergamo Classic Music Award 2011 Countertenor Competition.

Nad całością czuwać będzie doskonale znany naszym melomanom mistrz batuty, od wielu lat stały gościnny dyrygent FP ? José Maria Flor?ncio.

Na koncert mamy cztery podwójne zaproszenia. Aby się o nie ubiegać, wystarczy przesłać na nasz adres konkurs@bydgoszcz24.pl odpowiedź na pytanie: Muzyka Vivaldiego po jego śmierci popadła w zapomnienie. Kiedy została na nowo odkryta dla świata? Spośród autorów trafnych odpowiedzi wylosujemy cztery podwójne zaproszenia, które będą do odbioru w kasie filharmonii przed koncertem. Konkurs trwa do wtorku, 10 maja, do godz. 14.00. Zwycięzców o wygranej poinformujemy mailami 15 minut później.
Odpowiedź: Większość kompozycji Vivaldiego odkryto w latach 30. XX wieku (w 1926 r. odnalezienie “rękopisów turyńskich”).

STABAT MATER
Filharmonia Pomorska
środa, 11 maja, godz. 19:00

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis

  • José Maria Flor?ncio, dyrygent
  • Jan Jakub Monowid, kontratenor
  • Aleksander Kamedulski, prowadzenie (laureat castingu na konferansjera muzycznego FP oraz uczestnik warsztatów z Bogusławem Sobczukiem)

*W programie:

  • Antonio Vivaldi (1678-1741)
  • Concerto op. 3 nr 2
  • Sinfonia ?Al Santo Sepolcro? RV 169
  • Stabat Mater RV 621
  • Sinfonia nr 3 G-dur
  • Motet Cur sagittas, cur tela, cur faces RV 637