Udział w biegu jest bezpłatny. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest dokonanie rejestracji na http://www.parkrun.pl/rejestracja/ i wydrukowanie kodu uczestnika, do której link przesłany zostanie indywidualnie mailem. Indywidualny Kod Uczestnika, który ma wielkość karty płatniczej, należy mieć przy sobie podczas biegu ? po jego ukończeniu, na podstawie kodu możliwe jest odczytanie danych uczestnika i uwzględnienie w wynikach. To wszystko.

Nie ma konieczności zapisywania się po raz kolejny; jednokrotna rejestracja pozwala na udział w dowolnej liczbie biegów i to we wszystkich lokalizacjach biegów parkrun w Polsce i na świecie.

Biegi parkrun odbywają się w ponad 355 lokalizacjach na świecie i gromadzą w każdą sobotę ponad 1.2 mln biegaczy. W Polsce biegi parkrun odbywają się w 16 miastach m.in.: Cieszynie, Gdańsku, Gdyni, Konstancinie, Krakowie, Łodzi, Lesznie, Poznaniu, Pruszkowie, Szczecinku, we Wrocławiu czy w Warszawie. W ramach parkrun Polska zarejestrowanych jest ponad 21 tysięcy uczestników i liczba ta stale rośnie.

Jak podkreśla Małgorzata Krawczyk, koordynatorka bydgoskiej edycji parkrun: Parkrun to biegi dla wszystkich niezależnie od stażu biegowego. Zaawansowani biegacze wykorzystują parkrun jako doskonałą możliwość do poprawienia szybkości i wytrzymałości, dla początkujących parkrun to bieg na dystansie, który jest w zasięgu ich możliwości. Dodatkowo, do udziału w parkrun zachęcamy biegaczy z wózkami oraz czworonożnymi przyjaciółmi, którym oferujemy możliwość wspólnego biegania.

To co wyróżnia parkrun spośród większości imprez biegowych to jego oddolny i niekomercyjny charakter oraz zaangażowanie w inicjatywę samych uczestników, którzy oprócz udziału jako biegacze mają również możliwość uczestnictwa w organizacji biegów w charakterze wolontariuszy. W ramach każdej z edycji biegów uczestnicy mogą dokonywać pomiaru czasu, skanować dane biegaczy na mecie, ubezpieczać trasę, czy też robić zdjęcia.

Idea parkrun zakłada, iż biegi są organizowane przez biegaczy dla biegaczy. Jak dodaje Małgorzata Krawczyk: Idea wolontariatu w ramach parkrun, na której opiera się cała inicjatywa umożliwia spojrzenie na biegi z perspektywy organizatorów co nie jest możliwe w przypadku innych imprez biegowych. Daje to uczestnikom nie tylko możliwość zdobycia nowych doświadczeń ale przede wszystkim dostarcza możliwości włączenia się i zrobienia czegoś na rzecz społeczności biegaczy.

Wolontariusze za swój wkład nagradzani są maksymalną liczbą punktów (100), tak jak za zwycięstwo w biegu. Punkty za pomoc przyznawane są maksymalnie trzykrotnie w ciągu roku, pozostałe punkty trzeba sobie wybiegać. Z reguły w imprezach wolontariusze pozostają anonimowi, w parkrun ich nazwiska pojawiają się na stronie danego biegu, żeby każdy wiedział komu zawdzięcza organizację. Prosimy wolontariuszy o zgłaszanie się do organizatorów.

Oznaką prestiżu w parkrun są koszulki z liczbą biegów, w których dana osoba wzięła udział. Dla juniorów pierwszą koszulką jest ta z numerem 10. Dla osób starszych poprzeczka ustawiona jest wyżej, trzeba wziąć udział w 50 biegach. Kolejne poziomy są dla systematycznych zawodników: 100 i 250 biegów. Koszulki otrzymuje każdy, kto pobiegnie określoną ilość razy.

Więcej informacji na temat biegów parkrun można znaleźć: http://www.parkrun.pl/bydgoszcz/ oraz http://www.parkrun.pl/.