Święto Lotnictwa Polskiego obchodzone jest 28 sierpnia, w rocznicę zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge w 1932. Obchody święta zostały zorganizowane przez 22. Ośrodek Dowodzenia i Naprowadzania i 2. Rejon Wsparcia Teleinformatycznego Sił Powietrznych, przy znaczącym wsparciu 1. Brygady Logistycznej.
W uroczystościach wzięli udział m.in. wicewojewoda kujawsko-pomorski Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa Edward Hartwich, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, ordynariusz bydgoski, ks. biskup Jan Tyrawa.
- Święto polskich skrzydeł obchodzimy w rocznicę historycznego triumfu w Berlinie w 1932 roku, kiedy to załoga porucznika Żwirki i inżyniera Wigury brawurowym, zwycięskim lotem zdobyła Challenge w zawodach lotniczych. Dzięki temu utorowali sobie drogę do panteonu lotniczych sław – powiedział płk pilot Arkadiusz Poluszyński. – Dzisiaj oddajemy cześć i hołd zarówno pionierom naszej awiacji, jak i weteranom i kombatantom – dodał.
Pułkownik Poluszyński i przemawiający po nim politycy podkreślali, że w okresie międzywojennym Bydgoszcz była niezwykle prężnym ośrodkiem szkolenia lotniczego. W tamtym czasie nastąpił dynamiczny rozwój bydgoskich szkół lotniczych, a pod koniec lat trzydziestych powstało Centrum Wyszkolenia Lotnictwa nr 1. W Bydgoszczy powstała także pierwsza w Polsce Cywilna Szkoła Mechaników Lotniczych. Fakt wyszkolenia na bydgoskim lotnisku ok. tysiąca oficerów, podoficerów i szeregowych świadczy o szerokim rozmachu i poziomie szkolenia. Wśród absolwentów bydgoskich uczelni znaleźli się tak sławni polscy piloci i konstruktorzy lotniczy jak: Franciszek Żwirko, Stanisław Skarżyński, Bolesław Orliński, Stanisław Rogalski oraz Zygmunt Puławski.
- W naszym województwie trudno byłoby znaleźć miejsce silniej związane z lotnictwem niż Bydgoszcz. To w mieście nad Brdą znajdują się Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2, to tutaj siedzibę ma Wyższa Szkoła Służb Lotniczych i to właśnie w Bydgoszczy mieści się port lotniczy, będący oknem na świat naszego regionu – powiedział wicemarszałek województwa Edward Hartwich.
Po odczytaniu apelu pamięci pod pomnikiem Lotników Ziemi Bydgoskiej Poległych na Frontach II Wojny Światowej złożone zostały wiązanki kwiatów.