Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz poinformował dzisiaj podczas konferencji prasowej, że regionalny szpital w Ciechocinku dedykowany chorym na COVID-19 będzie gotowy na przyjęcie pacjentów w pierwszej dekadzie grudnia.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz poinformował dzisiaj podczas konferencji prasowej, że w ciągu ostatnich kilku dni liczba osób zakażonych koronawirusem obniżyła się do około 1000 dziennie. - To cieszy, ponieważ wcześniej przez kilka dni ta liczba dochodziła do 2000. Teraz sytuacja się stabilizuje, jest wprawdzie daleka od oczekiwanej, ale ta tendencja, która się zaznaczyła, jest bardzo istotna i mam nadzieję, że kolejne wyniki będą dla nas coraz bardziej korzystne - mówił wojewoda i dodał, że w województwie wykonano ponad 310 tys. testów na obecność koronawirusa.

- W przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców testujemy prawie najwięcej w Polsce. Dobrze przygotowaliśmy nasze laboratoria i dzisiaj mamy tego efekt. W ciągu ostatniej doby wykonaliśmy 3108 testów, ale średnio robimy ich ok. 5 tysięcy - podkreślił wojewoda i dodał, że w regionie funkcjonuje 17 karetek wymazowych, które pobierają próby w terenie oraz 38 drive-thru.

Wojewoda poinformował, że aktualnie na 2144 przygotowane miejsca w szpitalach województwa dla chorych na COVID-19 zajętych jest 1027. - Nie oznacza to, że możemy w tej chwili nagle przyjąć 1000 osób, ale że w wyniku uzgodnień ze szpitalami, te miejsca będą oddawane sukcesywnie w miarę potrzeb - tłumaczył wojewoda. - Zajęte są 102 respiratory, dostępnych jest 178  - dodał.

Wojewoda i pełnomocnik wojewody ds. powstania szpitala tymczasowego w Ciechocinku Jerzy Kowalik przedstawili zaawansowanie prac nad utworzeniem szpitala tymczasowego, powstającego na bazie 22. Szpitala Uzdrowiskowego w Ciechocinku. Szpitalem patronackim dla tego szpitala będzie 10. Wojskowy Szpital Kliniczny w Bydgoszczy.

- Uzdrowiska już od kilku tygodni nie funkcjonują, są puste. Liczymy na to, że dostępność kadry medycznej w Ciechocinku będzie przez to większa. Także koszty adaptacji są jak najbardziej optymalne, a inwestycję będzie można wykorzystać w przyszłości - mówił wojewoda.

- Docelowa liczba miejsc, którą planujemy w tym szpitalu to 250, w tym około 60 respiratorowych. Oprócz tego będziemy mieli jeszcze 80 łóżek w pełnym zaopatrzeniu tlenowym, zasilanym z magistrali tlenowej. Pozostałe będą w miarę możliwości zasilane z butli tlenowych. W tej chwili, prace w szpitalu, koncentrują się na sali respiratorowej, gdzie na powierzchni około 620 mkw będą umieszczone łóżka z dostępem do respiratorów - dodał Jerzy Kowalik. Kowalik powiedział, że w pierwszej dekadzie grudnia szpital będzie gotowy.

Mikołaj Bogdanowicz poinformował, że od dzisiaj pod adresem: kujawskopomorskiszpital.pl  funkcjonuje strona internetowa, na której medycy, ale także przedstawiciele innych zawodów, mogą zgłaszać się na ochotnika do pracy w powstającym właśnie szpitalu tymczasowym.

Wojewoda powiedział też, że szpital w Radziejowie na mocy decyzji premiera Morawieckiego będzie rozbudowywany.