XVII wiek to czas, w którym Polska odpierała ze wszystkich stron płynące na nią nawały wrogów. Czasy, w których ogniem i mieczem, chroniony był majestat Rzeczypospolitej. Że były to czasy polskiej jazdy i męstwa rycerstwa, przypomną nam już w ten weekend grupy rekonstruktorów z Sarmackiego Dziedzictwa.

Zobaczymy dwie inscenizacje bitew z czasów szwedzkiego potopu. W sobotę odtworzony zostanie szturm i zdobycie Pałacu Dorpowskich w Ostromecku. W niedzielę będziemy świadkami zwycięskiej potyczki, która miała miejsce między wojskami Czarnieckiego a Szwedami, którzy bronili się w widłach Wisły i Brdy. Wodą i okopami od wojsk polskich oddzieleni, w ciężkiej bitwie zostaną zdławieni.

Batalistycznym scenom towarzyszyć będą wystrzały z armat i broni palnej. Rekonstruktorzy wystąpią w przepięknych strojach szlacheckich, takoż białogłowy niosące walczącym jadło i napitek.

W trakcie imprezy przewidziany jest turniej szabli bojowej oraz turniej łuczniczy. Czas umilać będą zespoły muzyczne i taneczne.

Sarmackie Dziedzictwo – pokazy historyczne, to grupa pasjonatów, którzy pragną własną wiedzą i doświadczeniem popularyzować wiedzę na temat naszej wspólnej historii poprzez wszelkiego rodzaju działania, zarówno edukacyjne jak i komercyjne. Dziedzictwo, o którym mowa, jest naszym wspólnym dobrem, często zapomnianym, pomijanym, przez lata celowo pomniejszanym.
Historia przez nas odtwarzana ma nie tylko nauczać, ale przede wszystkim budować poczucie tożsamości, wielkości naszej przeszłości, narodowego kolorytu, bawić rubasznym językiem i biesiadnym klimatem XVII stulecia. Zapraszamy Was w burzliwe czasy Rzeczypospolitej Obojga Narodów, spotkacie tam postaci znane z lektury Sienkiewicza, pełnych fantazji polskich Sobiepanów, wymuskanych zachodnich kawalerów, dzikich Tatarów, orientalnych przybyszów z Turcji. Prezentujemy historię opartą nie tylko na podręcznikach, ale na niezwykłej literaturze jaką tworzyli nasi przodkowie, na tradycji przechowywanej i kultywowanej w polskich dworach, którą dziś musimy podtrzymywać i cieszyć się nią, jako naszym narodowym i historycznym dobrem. – czytamy na stronie internetowej Sarmackiego Dziedzictwa

PROGRAM:

Piątek, 14 sierpnia

16.00 ? przyjazd zakwaterowanie grup i gości

Sobota, 15 sierpnia

11.00 – oficjalne otwarcie, przemarsz wojsk, przedstawienie grup i sponsorów
12.00 – 16.00 – turniej bojowy szabli/ łuku/kulinarny, pokazy konne husarzy i musztry piechoty szwedzkiej
14.00 – przerwa obiadowa
17.00 – inscenizacja zajęcia Ostromecka – Pałacu Dorpowskich.
19.00 – koncert zespołów folkowych, pokaz tańca bellydance i fireshow

Niedziela, 16 sierpnia

11.30 – Msza święta w rycie trydenckim w kościele pw. św. Mikołaja Biskupa i Męczennika i Jana Chrzciciela w Ostromecku
12.30 – wymarsz wojsk na pole bitwy
13.00 – bitwa polsko – szwedzka
14.30 – wręczenie nagród z turniejów łuku i szabli

W sobotę działać będą kramy z regionalnymi produktami oraz będzie można zobaczyć pokazy zawodów dawnych, obóz oraz samemu spróbować między innymi fechtunku i strzelania z łuku. Dla najmłodszych przewidziane są gry i zabawy. Gościem imprezy będzie m.in. znakomita harfiarka Barbara Karlik. Odbędzie się malowniczy pokaz fireshow w wykonaniu jednej z najlepszych grup tego typu w Polsce o nazwie Souls of Flame z Poznania.

Rarytasem tegorocznej imprezy będzie premiera limitowanej edycji miodu.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Sarmackie Dziedzictwo wraz z Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, Pałacem Ostromecko i III LO w Bydgoszczy.

Film z ubiegłorocznej imprezy: