Celem zarówno katalogu, jak i wystawy jest podkreślenie niezwykłości talentu Leona Wyczółkowskiego, jego wpływu i roli jako nauczyciela na liczną grupę malarzy i grafików, a przede wszystkim odpowiedzenie na pytanie, kim był dla sztuki polskiej i jaką rolę w niej odegrał. Stąd też główna część ekspozycji koncentruje się na edukacji artystycznej Leona Wyczółkowskiego i jego pracy pedagogicznej.
- Z ogromną przyjemnością uczestniczę w tym pięknym wydarzeniu, zorganizowanym z okazji 160. rocznicy urodzin wielkiego artysty, jak i Roku Leona Wyczółkowskiego. Tak jak dzieła żyją po śmierci, mam nadzieję, że takie wystawy będą organizowane, by pozostać w naszej pamięci ? powiedziała podczas otwarcia wystawy zastępca prezydenta Grażyna Ciemniak.
Na ekspozycji zaprezentowane zostaną prace 53 artystów pochodzące ze zbiorów: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem oraz ze zbiorów własnych Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy i z kolekcji prywatnych. Prezentowane zdjęcia użyczone zostały z Archiwum Fotograficznego Muzeum Historii Miasta Krakowa.
Wystawa Leon Wyczółkowski artysta ? profesor jest jednym z ostatnich elementów kończących Rok Leona Wyczółkowskiego, ogłoszony przez Radę Miasta Bydgoszczy z okazji 160. urodzin Leona Wyczółkowskiego i 75. rocznicy przekazania legatu przez żonę artysty.
Wernisaż wystawy uświetnił koncert zespołu “Paderewski String Quartet?, który wprowadził przybyłych gości w klimat epoki Leona Wyczółkowskiego.