Dzięki zamontowanym w pobliżu skrzyżowań i przystanków tablicach elektronicznych mieszkańcy będą otrzymywać uaktualnioną informację, związaną m.in. z rozkładem jazdy tramwajów i autobusów. Tablice póki co nie działają, więc zapytaliśmy, czy proces wprowadzania IST przebiega bezproblemowo.

- Prace nad wdrażaniem systemu przebiegają zgodnie z planem, bez większych zakłóceń, biorąc pod uwagę złożoność i zakres przedsięwzięcia. Obecnie zakończyliśmy odbiory częściowe podsystemu monitoringu wizyjnego, podsystemu naprowadzania na drogi alternatywne, centrum sterowania ruchem wraz z sieciami transmisyjnymi. W tej chwili trwają odbiory częściowe podsystemu transportu publicznego i podsystemu informacji parkingowej. Z początkiem marca rozpoczniemy odbiory podsystemu sterowania ruchem drogowym. Tablice VMS będą uruchomione z końcem marca – poinformował nas Krzysztof Kosiedowski, rzecznik ZDMiKP.

Ale niektóre tablice już funkcjonują. – Miło nam zakomunikować, że system ITS działa na Miedzyniu i Prądach bez zarzutu! – przeczytaliśmy w mailu, który dotarł do redakcji już na początku miesiąca. – Pierwsze ?odpalenie? sytemu na ul. Nakielskiej wstrząsnęło pracownikami ZDMiKP, ponieważ system okazał się… inteligentny, co prezentuje załączone zdjęcie;-))) – poinformowało nas Bydgoskie Stowarzyszenie Miedzyń i Prądy.

Lokalnych działaczy wprawiła w dobry nastrój tablica informująca, że ich osiedla to ?Dobry kierunek!? Ale system ITS jest dużo bardziej złożony. Złożoność zadania wymusiła zatrudnienie dodatkowych osób w Zarządzie Dróg. 16 lutego br. w Biuletynie Informacji Publicznej ZDMiKP ukazało się ogłoszenie o naborze. Firma poszukuje inspektora-koordynatora ds. zarządzania ruchem i ITS. Dzisiaj mija termin składania zgłoszeń. Do zadań inspektora-koordynatora należeć będzie m.in. nadzór nad systemem ITS i nadzór nad prawidłowością wdrażania i realizacji projektów sygnalizacji świetlnej.

W BIP znaleźliśmy też ogłoszenie z 17 lutego. Dyrektor ZDMiKP ogłosił nabór na trzy stanowiska urzędnicze ds. zarządzania ruchem i i utrzymania ruchu. Do zadań nowych urzędników należeć będzie m.in. nadzór nad systemem ITS i nadzór nad prawidłowością wdrażania i realizacji projektów sygnalizacji świetlnej. Tak bardzo Zarząd Dróg jest zdeterminowany, że gotów jest przyjąć do pracy w pełnym wymiarze godzin studentów ostatniego roku studiów inżynierskich.

- Projekt jest refinansowany ze środków unijnych, a w tym roku w budżecie ZDMiKP zarezerwowaliśmy 150.000 na jego utrzymanie – komunikuje Krzysztof Kosiedowski. Wartość całego projektu to prawie 54 mln zł, z czego 15% jest wkładem miasta.