Szukając tarcz tnących w ofertach poszczególnych sklepów, często można natknąć się na modele widiowe. Czym one są? Co wyróżnia je na tle standardowych dysków? Do cięcia jakich materiałów można wykorzystać tarcze widiowe? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

 

Każdy, kto miał w przeszłości styczność z tarczami tnącymi, wie, jak istotny do wykonania prawidłowego cięcia, jest wybór odpowiedniego dysku Tylko produkty wysokiej jakości, skonstruowane pod konkretny typ materiału, na jakim ma zamiar się działać, zapewniają pożądany komfort pracy. Przy cięciu istotne jest chociażby, by tarcza nie powodowała powstawania defektów lub tzw. zadziorów. Ma to szczególne znaczenie przy obróbce drewna. Często zdarza się, że standardowa tarcza okazuje się niewystarczająca. Tu z pomocą może przyjść model widiowy. Czym się on charakteryzuje?

 

Co to jest tarcza widiowa?

Tarcza widiowa wyróżnia się na tle innych przede wszystkim techniką wykonania. Nazwa produkty wywodzi się od potocznego określenia węglika spiekanego, który nosi miano widii. Korpus tarczy wykonany jest zwykle ze stali, natomiast zęby dysku stanowią ostrza z przylutowanym węglikiem. Taka konstrukcja sprawia, że produkt wykazuje większą odporność na ścieranie, wolniej się zużywa oraz tępi. Oczywiście poszczególne tarcze widiowe różnią się od siebie rozmiarem, rozmieszczeniem zębów itd.

 

Do jakich materiałów wykorzystuje się tarcze widiowe?

Mianem widiowych określa się przede wszystkim tarcze do cięcia drewna. Sprawdzają się one zwykle jako klasyczne pilarki, przystosowane do pracy z materiałami o sporych rozmiarach i nieregularnych kształtach. Na rynku pojawiają się także tarcze widiowe do metalu czy nawet dyski uniwersalne przeznaczone do innych tworzyw.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając tarcze widiową?

Kupując tarczę widiową trzeba w pierwszej kolejności sprawdzić, do jakiego materiału jest ona przeznaczona. To szczególnie ważne, jeśli obróbce ma zostać poddany przedmiot wykonany z dość nietypowego tworzywa lub surowca. Po drugie – zawsze należy decydować się na produkty renomowanych producentów. Ma się wówczas pewność, że korzysta się z osprzętu wysokiej jakości, który powinien poradzić sobie z zadaniem, jakie się dla niego przygotowało. Obowiązkowo trzeba również zwrócić uwagę na parametry techniczne. Poszczególne modele różnią się od siebie rozmiarami otworu mocującego czy dopuszczalną prędkością obrotową. Te dane należy skonfrontować z mechanicznymi możliwościami sprzętu, na jakim tarcza ma zostać zamocowana.

 

Czy trzeba o czymś pamiętać, korzystając z tarczy widiowej?

Obróbka materiału przy pomocy tarczy widiowej nie wymaga posiadania specjalnych umiejętności. W tym przypadku praca polega na tym samym, co przy użyciu standardowych dysków. Niezbędna jest ostrożność oraz przestrzegania zasad BHP. Tarcze widiowe są wyjątkowo ostre, więc nietrudno w ich przypadku o skaleczenie lub poważne zranienie.