Teatr Pantomimy ?Dar? jest jednym z ?eksportowych towarów? kultury bydgoskiej. Występował podczas wizyt prezydenta Bydgoszczy w Atenach i w Mannheim. Prezentował swoje przedstawienia gościnnie w Operze Nova.
Sprawą zainteresował się radny i zastępca przewodniczącego komisji kultury rady miasta Stefan Pastuszewski, który sformułował zarzuty wobec dyrekcji MCK i urzędników ratusza: ?Takie traktowanie wybitnych obywateli przez Pański urząd skłania do orzeczenia, że w Bydgoszczy naprawdę nie ma co szukać. Proszę o rzetelne rozpatrzenie skargi i wyciągnięcie konsekwencji wobec panoszącej się w Pańskim urzędzie biurokracji, która swoje kompleksy rozładowuje na obywatelach (?) Nie ulega wątpliwości, że rozwiązanie tego problemu będzie dla mnie i dla środowiska artystycznego probierzem realizacji ?Paktu dla Kultury?, który Pan w świetle reflektorów podpisał.?
Próbowaliśmy porozmawiać w tej sprawie z dyrektor MCK Marzeną Matowską. Nie podjęła z nami rozmowy. Rozmowy nie odmówił Jarosław Jaworski, pełniący funkcję kuratora Pracowni Promocji i Informacji. Zrazu wyraził zdziwienie, że w ogóle istnieje jakiś problem niesłowności dyrekcji MCK. Następnie przesłał mailem oświadczenie, w którym stwierdza między innymi: “Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy już kilka miesięcy temu wyraziło gotowość do współpracy z Teatrem Pantomimy DAR. Chęć współpracy potwierdziliśmy po raz kolejny w ostatnich dniach marca br. w piśmie skierowanym do p. Jarosława Siecha, dyrektora Teatru DAR, w którym zaoferowaliśmy propozycję współpracy opartą na zasadach zgodnych z naszą sytuacją prawną. Zgodnie z przepisami ustawy o finansach publicznych, ustawy o instytucjach kultury oraz zapisami dotyczącymi wskaźników realizacji inwestycji Unijnej (a taką jest nasz ośrodek), MCK nie może bowiem nieodpłatnie udostępniać podmiotom zewnętrznym pomieszczeń dla stałej działalności. Byłaby to bowiem forma przekazywania innemu podmiotowi, części dotacji celowej przyznanej przez Urząd Miasta Miejskiemu Centrum Kultury. Dlatego warunkiem współpracy jest tu partycypacja w ponoszonych podczas realizacji projektu kosztach. Teatr DAR przedstawił propozycję przekazania MCK 10% wpływów z biletów, ale nie zapewniała ona niestety rekompensaty nawet podstawowych kosztów organizacji widowiska. Cenimy klasę artystyczną Teatru DAR i jego dorobek. Chętnie widzielibyśmy tę scenę na deskach sali widowiskowej MCK. Dlatego, jak nadmieniliśmy w piśmie do Dyrektora tej sceny, jesteśmy gotowi do podjęcia dalszych rozmów, w ramach których zanalizujemy wspólnie możliwości organizacji przedstawień Teatru DAR w MCK. Zadeklarowaliśmy również chęć okazyjnego zapraszania przedstawień Teatru DAR (na zasadzie występu gościnnego) oraz zaprosiliśmy Teatr do współpracy przy organizacji letniego programu kulturalnego.”
Małgorzata i Jarosław Siechowie, kierujący teatrem ?Dar? mają wciąż nadzieję na współpracę w przyszłości. Jarosław Siech mówi: – Bardzo liczyliśmy na teatr repertuarowy w MCK. O tym najpierw rozmawialiśmy. Teraz czujemy się trochę rozczarowani. Zależy nam jednak nadal na współpracy z MCK. I mam nadzieję, że ta współpraca się rozwinie.