Jakub Kaja z Trzebini zdobył I nagrodę w wysokości 5000 zł w Ogólnopolskim Konkursie na Plakat z Okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Konkurs zorganizował wojewoda kujawsko-pomorski.

W sali konferencyjnej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyła się dzisiaj uroczystość wręczenia nagród w Ogólnopolskim Konkursie na Plakat z Okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości połączona z otwarciem wystawy pokonkursowej. Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz gratulował wszystkim uczestnikom, a w szczególności nagrodzonym i wyróżnionym. - Nasz konkurs jest początkiem przedsięwzięć, które będziemy organizować w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021 – zaznaczył Bogdanowicz.

Jury w składzie: prof. dr hab. Bogdan Chmielewski (przewodniczący jury), prof. dr hab. Marek Szary i Jarosław Jakubowski (sekretarz jury) po zapoznaniu się ze 135 zgłoszeniami postanowiło przyznać:

• I nagrodę w wysokości 5000 złotych  Jakubowi Kaji z Trzebini
• II nagrodę w wysokości 3000 złotych Danielowi Kościńskiemu z Grudziądza
• III nagrodę w wysokości 1000 złotych Andrzejowi Delikcie z Bydgoszczy

Jury z uwagi na wysoki poziom prac konkursowych przyznało trzy równorzędne wyróżnienia. Otrzymali je: Piotr Depta-Kleśta ze Szczecina, Klaudia Cisek z Rzeszowa i Wojciech Mazur ze Szczecina.

Przewodniczący jury prof. Bogdan Chmielewski zwrócił uwagę na dużą liczbę i różnorodność prac konkursowych. - Problematyka konkursu była ogromnie trudna, bo niepodległość, wolność - siłą rzeczy wątki historyczne, wątki przeszłości, tradycji - wypadało połączyć z wątkami aktualnymi, współczesnymi, co groziło - i w dużym stopniu z tym się spotkaliśmy, nie tyle z użyciem koder, emblemów, symboli, znaków w ich pewnych kontekstach, zestawieniach - strywializowaniem. I na tym polegała trudność - tłumaczył prof. Chmielewski i dodał, że jury wybrało plakaty do oglądania, rozmyśleń, zastanowienia się, takie, które działały energetycznie i pobudzająco. Zwycięski plakat Jakuba Kaji wyróżniał się jako jedyny tym, że wykorzystał fotografię. Z kolei zdobywca drugiej nagrody Daniel Kościński zaproponował bardzo oryginalną formę i wykonanie. Bardzo ciekawa była też propozycja Andrzeja Delikty.

Głos zabrali też laureaci. - Zależało mi na tym, żeby plakat nie był zbyt prosty, bo to nie było proste 100 lat dla Polski, żeby dawał do myślenia i żeby nie był krzykliwy i żeby miał nutkę nostalgiczną w swojej wymowie - mówił zdobywca I nagrody Jakub Kaja. Natomiast zdobywca III nagrody Andrzej Delikta, który do konkursu zgłosił aż 8 projektów tak opisywał inspirację do jednego z nich: - Chciałem przekazać w tych pracach taki historyczny wydźwięk, którego w takim plakacie okolicznościowym nie powinno zabraknąć. Stąd orzeł w koronie zamkniętej, w koronie, która przetrwała ledwo 8 lat w historii naszego godła. To jest element, który łączy Polaków w tej 100-letniej historii niepodległości - zaznaczył Andrzej Delikta.

Koordynator konkursu Jarosław Jakubowski podziękował za pomoc organizacyjną w przygotowaniu wystawy Hannie Medoń, dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, która wraz z uczniami przybyła na uroczystość.

Wystawę pokonkursową można oglądać w sali konferencyjnej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego co najmniej do końca roku.