Ukonstytuowały się komisje Rady Miasta Bydgoszczy. Ich przewodniczącymi zostali wyłącznie radni Koalicji Obywatelskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Koalicja KO - SLD dopuściła jednak do stanowisk wiceprzewodniczących komisji radnych Prawa i Sprawiedliwości.
Radni rządzącej Bydgoszczą koalicji KO - SLD po obsadzeniu wszystkich miejsc w prezydium Rady Miasta (przewodniczący i czterech wiceprzewodniczących) tę samą strategię zastosowali przy wyborze przewodniczących stałych komisji bydgoskiej rady.
Operacja ta była o tyle trudna do przeprowadzenia, że o ile przewodniczący rady i wiceprzewodniczący wybierani są przez cały skład rady miasta, to przewodniczących komisji wybierają członkowie komisji. Gdyby dać swobodną możliwość zapisywania się radnym do komisji mogłoby się tak zdarzyć, że w którejś z komisji większość mieliby członkowie PiS i wtedy strategia koalicji ległaby w gruzach. By takiej ewentualności zapobiec liderzy koalicji KO i SLD Jakub Mikołajczak z Koalicji Obywatelskiej i Ireneusz Nitkiewicz z SLD do wszystkich komisji desygnowali niemal wszystkich radnych swoich klubów. Taką strategię zastosował też szef klubu radnych PiS, ale szybko zorientował się tak jak onegdaj Ryszard Petru w sejmie, że mniejszość nie przegłosuje większości.
W ten sposób doszło do takiej sytuacji, że przewodniczących komisji wybierała większość składu rady miasta. W radzie miasta większość ma koalicja KO - SLD i to ona wybrała wszystkich przewodniczących komisji, którymi okazali się członkowie Koalicji Obywatelskiej lub SLD. To ważne rozstrzygnięcie z punktu widzenia politycznego, bo szefowi komisji przysługuje tytuł przewodniczącego i wyższa od wiceprzewodniczącego dieta o około 500 zł.
Cała operacja została przy tym tak pomyślana, że każdy radny został przewodniczącym lub wiceprzewodniczącym rady, przewodniczącym lub wiceprzewodniczącym komisji. W bydgoskiej radzie nie ma zwykłych szeregowych radnych. Jest to duży postęp, bo w minionej kadencji taki jeden radny był. Nazywał się Bogdan Dzakanowski. W tej kadencji Bogdan Dzakanowski awansował na stanowisko zastępcy przewodniczącego komisji, tak jak wszyscy inni radni Prawa i Sprawiedliwości, którym też dostały się stanowiska zastępców przewodniczących. Radni zwycięskiej koalicji KO i SLD zajęli stanowiska przewodniczących rady, wiceprzewodniczących rady, przewodniczących wszystkich komisji i czterech wiceprzewodniczących komisji.
Podane wyżej przydziały i liczby pokazują, że czterech radnych koalicji (Zdzisław Tylicki z SLD oraz Paulina Jankowska, Justyna Polasik i Katarzyna Zalewska z KO) musiało się zadowolić stanowiskami zastępców komisji jak pisowcy. Dlaczego tak się stało nie zostało to dotąd wyjaśnione. Można było przecież powołać większą liczbę komisji, na przykład przez podział na dwie czterech z nich.
W stosunku do jednej komisji zrobiono wyjątek. Dotyczy to Komisji Rewizyjnej. Na jej czele stanął szef Klubu Radnych PiS Jarosław Wenderlich. Czym należy tłumaczyć ten wyjątek? Przecież nie tym, że na czele Komisji Rewizyjnej zgodnie z dobrym obyczajem winien stanąć ktoś z opozycji. Ten wzgląd należy na pewno odrzucić. Koalicji KO - SLD zapewne chodzi o to, że co roku przewodniczący Komisji Rewizyjnej w imieniu komisji występuje do rady z wnioskiem o udzielenie prezydentowi absolutorium z wykonania budżetu. Tak jak to było w minionej kadencji uroczyściej i bardziej demokratycznie będzie, jeśli z pozytywnym wnioskiem w tej sprawie, wystąpi lider opozycji.
Przepraszam, że informację o ukonstytuowaniu się komisji Rady Miasta Bydgoszczy napisałem trochę felietonowo, ale czy o tych doniosłych rozstrzygnięciach bydgoskiej rady można napisać inaczej?
----------------------
Kierownictwa stałych komisji Rady Miasta Bydgoszczy:
Komisja Budżetu i Polityki Finansowej
przewodniczący - Jakub Mikołajczak (Koalicja Obywatelska)
zastępca przewodniczącego - Justyna Polasik (Koalicja Obywatelska)
Komisja Przedsiębiorczości i Rozwoju Miasta
przewodniczący - Joanna Czerska-Thomas (Koalicja Obywatelska)
zastępca przewodniczącego - Szymon Róg (Prawo i Sprawiedliwość)
Komisja Gospodarki Przestrzennej
przewodniczący - Elżbieta Rusielewicz (Koalicja Obywatelska)
zastępca przewodniczącego - Bernadeta Michałek (Prawo i Sprawiedliwość)
Komisja Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska
przewodniczący - Mateusz Zwolak (Koalicja Obywatelska)
zastępca przewodniczącego - Zdzisław Tylicki (Sojusz Lewicy Demokratycznej)
Komisja Skarg, Wniosków i Petycji
przewodniczący - Robert Kufel (Koalicja Obywatelska)
zastępca przewodniczącego - Jerzy Mickuś (Prawo i Sprawiedliwość)
Komisja Kultury i Nauki
przewodniczący - Kazimierz Drozd (Sojusz Lewicy Demokratycznej)
zastępca przewodniczącego - Grażyna Szabelska (Prawo i Sprawiedliwość)
Komisja Edukacji
przewodniczący - Anna Mackiewicz (Sojusz Lewicy Demokratycznej)
zastępca przewodniczącego - Paweł Bokiej (Prawo i Sprawiedliwość)
Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki
przewodniczący - Agnieszka Bąk (Koalicja Obywatelska)
zastępca przewodniczącego - Krystian Frelichowski (Prawo i Sprawiedliwość)
Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego
przewodniczący - Robert Langowski (Koalicja Obywatelska)
zastępca przewodniczącego - Jan Gaul (Prawo i Sprawiedliwość)
Komisja Samorządności i Statutowo - Organizacyjna
przewodniczący - Janusz Czwojda (Koalicja Obywatelska)
zastępca przewodniczącego - Bogdan Dzakanowski (Prawo i Sprawiedliwość)
Komisja Rodziny, Polityki Społecznej i Polityki Zdrowotnej
przewodniczący - Maciej Świątkowski (Koalicja Obywatelska)
zastępca przewodniczącego - Paulina Jankowska (Koalicja Obywatelska)
Komisja Promocji Miasta i Współpracy z Zagranicą
przewodniczący - Katarzyna Zwierzchowska (Koalicja Obywatelska)
zastępca przewodniczącego - Marcin Lewandowski (Prawo i Sprawiedliwość)
Komisja Rewizyjna
przewodniczący - Jarosław Wenderlich (Prawo i Sprawiedliwość)
2 zastępców przewodniczącego - Andrzej Młyński (Prawo i Sprawiedliwość) i Katarzyna Zalewska (Koalicja Obywatelska)