O Złotą Żabę walczyć będzie w konkursie głównym 13 filmów, w tym jeden polski – „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego ze zdjęciami Piotra Sobocińskiego jr.

Uroczystą galą  rozpoczął się w sobotę festiwal Camerimage, obchodzący w tym roku ćwierćwiecze istnienia. W Bydgoszczy odbywa się po raz ósmy.

Galę tradycyjnie prowadziła Grażyna Torbicka, która wróciła pamięcią do  pierwszej edycji festiwalu („To było jeszcze w Toruniu. Pamiętam, że była ostra zima, a śniegu napadało po kolana.”). Rafał Bruski wręczył  Markowi Żydowiczowi, twórcy i dyrektorowi festiwalu, Medal Prezydenta Bydgoszczy, a Piotr Całbecki zapewnił go, że wkrótce zapadnie decyzja dotycząca środków na budowę czwartego kręgu Opery Nova.

Podczas gali wręczono pierwsze nagrody specjalne. Wyróżnienie dla specjalnych przyjaciół Camerimage otrzymał Volker Schlöndorff (reżyser „Blaszanego bębenka”), który zainspirował Marka Żydowicza do stworzenia festiwalu poświęconego sztuce operatorów filmowych. Uroczystość otwarcia jubileuszowego festiwalu zakończyły pokazy filmów „Morderstwo w Orient Expressie” Kennetha Branagha oraz  „Pomniejszenie” Alexandra Payne'a,

Tegoroczny Camerimage potrwa do soboty, 18 listopada. Będzie można obejrzeć filmy fabularne, dokumentalne, wideoklipy, etiudy studenckie, piloty seriali i pokazy specjalne. Obok filmowych projekcji i spotkań z ich twórcami, odbywać się będą seminaria prowadzone przez wybitnych operatorów filmowych, warsztaty, pokazy sprzętu oraz różnorodne koncerty.

Ucieszy z pewnością bydgoszczan wiadomość, że w czasie festiwalu będą mogli zajrzeć do kina, które darzą wielkim sentymentem. -  W piątek, 17 listopada, otworzymy dla publiczności niedostępną na co dzień przestrzeń kina Pomorzanin - informuje Małgorzata Dysarz, szefowa marketingu w spółce Moderator Inwestycje. - W godzinach 16:00-21:00 zapraszamy na wydarzenie  „W starym kinie”, w czasie którego bydgoszczanie i nasi goście będą mogli obcować ze sztuką w wykonaniu młodych bydgoskich artystów. Będzie też okazja do spotkania ze Sławomirem Idziakiem, wybitnym polskim operatorem i scenarzystą, autorem zdjęć do takich filmów jak „Trzy kolory. Niebieski”, „Helikopter w ogniu”, „Krótki film o zabijaniu”, „Podwójne życie Weroniki”, „Król Artur” czy „Harry Potter i Zakon Feniksa”.