Aktywność fizyczna sama w sobie jest doskonałym sposobem na zachowanie zdrowia. Jednakże trening na świeżym powietrzu przynosi dodatkowe korzyści, o których często zapominamy, a są one niemożliwe do osiągnięcia ćwicząc na siłowni. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Najważniejsze jest słońce

Uprawianie sportu na świeżym powietrzu dostarczy Wam dodatkowej energii w postaci endorfin. Hormon szczęścia potrzebuje bodźca, które zapewniają promienie słoneczne. A więc jeśli widzicie, że wyszło słońce zza ciemnych jesiennych chmur, nie czekajcie, ubierzcie się w cieplejsze bluzy, spodnie i ruszajcie potruchtać do parku. Po powrocie do domu, nasyceni promieniami słonecznymi z pewnością jesienna chandra Was nie dosięgnie. Nie zapomnijcie wypić po takim treningu szklaneczki regenerującego koktajlu warzywno-owocowego.

Ogranicz koszty

Trening w wyspecjalizowanej siłowni potrafi kosztować krocie, przed wykupieniem karnetu należy jednak odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy będę korzystać ze wszystkich dostępnych urządzeń? Z pewnością odpowiedź będzie przecząca. Alternatywą do drogiego abonamentu na siłownię jest właśnie trening na świeżym powietrzu. Możecie wykorzystać do niego przyrządy do ćwiczeń, które są dostępne w np. miejskich parkach. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możecie przeznaczyć na lepsze buty treningowe męskie lub damskie, izotoniki, preparaty białkowe lub przyjemności zupełnie niezwiązane z aktywnością fizyczną.

Poczucie wolności

Pewnie nie raz doświadczyliście tłoku na hali treningowej? Trening na świeżym powietrzu ma tę zaletę, że miejsce do ćwiczeń jest nieograniczone. Nie uświadczycie tu tłumów sportowców oraz nie spotkacie się z ciekawskimi spojrzeniami. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które są nieśmiałe lub wstydzą się swojego ciała. Dodatkowym atutem jest możliwość swobodnego wyboru miejsca na trening.

Świeże powietrze

Z przeprowadzonych badań jednoznacznie wynika, że ćwiczenie na świeżym powietrzu jest dużo lepsze niż trening w zamkniętym pomieszczeniu. Takie wnioski zostały wyciągnięte po analizie powietrza na siłowniach, która pokazała, że powietrze wewnątrz jest bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. Wpływ na taki wynik ma kurz, słaba cyrkulacja powietrza oraz brak wilgotności powietrza. Ćwiczenia w parku dostarczą organizmowi wystarczającej ilości tlenu, tym samym pomagając trenującym osiągnąć wyznaczone cele.

Ćwiczenia na dworze przeciw chorobom

Hartowanie organizmu to nie pusty frazes, a prawda, o której coraz częściej się zapomina. Jeśli będziecie na tyle zdeterminowani, aby regularnie ćwiczyć na dworze, organizm będzie przyzwyczajał się do mniej korzystnych warunków atmosferycznych takich jak zimny wiatr, mróz, deszcz. Z pewnością taka nabyta zdolność dostosowania się zaprocentuje brakiem chorób w okresie jesienno-zimowym.


Pamiętajcie, że niezależnie od tego, czy wybierzecie trening na świeżym powietrzu czy też jednak zdecydujecie się na ćwiczenia w pomieszczeniu - najważniejsze jest, aby robić to systematycznie, pamiętać o nawadnianiu organizmu i zawsze trenować po uprzednim rozciągnięciu mięśni.