Ponad 4000 zawodników startuje w dwudniowych zawodach Triathlon Bydgoszcz 2019.

Triathlonowe zawody to trzy konkurencje: pływanie, kolarstwo i bieg na różnych dystansach. W sobotę i niedzielę w samym centrum miasta rywalizuje ponad 4 tys.  zawodników.

W sobotę został rozegrany  triathlon 1/4. W konkurencji, w której było do przepłynięcia 0,95 km, przejechania na rowerze 42 km i przebiegnięcia 10,5 km wystartowało ponad 1100 zawodniczek i zawodników. Wygrał Robert Wilkowiecki w czasie 1 godziny i 50 minut i 10 sekund. Drugie miejsce zajął Igor Siódmiak w czasie 1:51:12 (Siódmiak ukarany został 2- minutową karą), a trzeci na metę przybiegł triumfator sprzed roku Kacper Tochowicz - 1:51:45.

Wśród kobiet najlepsza była Paulina Kotfica, która na pokonanie dystansu potrzebowała 2 godzin 1 minuty i 35 sekund.  Zajęła znakomite 20. miejsce w kategorii open.

Konkurencja pływacka rozegrana została w Brdzie, kolarska wiodła od hali Łuczniczka w kierunku ronda Bernardyńskiego do wysokości ulicy Babia Wieś, następnie do ronda Toruńskiego, skąd prowadziła aleją Jana Pawła II w kierunku Stryszka i z powrotem. Trasa biegowa poprowadzona została bulwarami Brdy do wysokości Rybiego Rynku, następnie chodnikiem wzdłuż ulicy Grodzkiej do ulicy Mostowej, bulwarami do hotelu Słoneczny Młyn i przez most do kortów przy Artego Arenie.

W niedzielę zawodnicy rywalizować będą  na dystansie 1/2 (1,9 km pływania, 84 km roweru i 21,1 km biegu), a w godzinach południowych wystartują zawodnicy startujący na 1/8 (475 m pływania, 21 km roweru, 5,2 km biegu).

Oprócz rywalizacji indywidualnej, organizatorzy przygotowali także rywalizację sztafet i drużyn, Quadrathlon oraz Międzynarodowe Mistrzostwa Prawników i Lekarzy.