W programie wernisażu: recytacja wierszy Kazimierza Jułgi w wykonaniu Mieczysława Franaszka, koncert muzyki barokowej i klasycznej w wykonaniu Duetu Vioval w składzie: Valerij Ivanow (skrzypce) i Larisa Strelita-Strele (wiolonczela).

Wystawa została zorganizowana w ramach obchodów XXXIV Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy, będzie prezentowana w galerii Biblioteki UKW do 7 grudnia 2015 r.

?Wystawa w pięknym, nowym budynku Biblioteki UKW w Bydgoszczy jest pierwszą próbą wspólnej prezentacji twórczości rodzinnej trójki artystycznej w naszym mieście. Wprawdzie powiązania rodzinne i podobny rodzaj wrażliwości zdeterminowały temat twórczości, którym jest pejzaż, ale każde z nas tworzyło niezależnie i prezentowało odrębny styl, używając różnych środków wyrazu. Wspólna była zawsze fascynacja światem przyrody, w przypadku prac mamy i moich ta fascynacja inspiruje nas do dziś?.
J.J.

Kazimierz Jułga ur. w 1935 r. we wsi Rybowo w Wielkopolsce, zm. w 2002 r. w Bydgoszczy. W 1955 r. ukończył Liceum Technik Plastycznych w Bydgoszczy. W latach 1955-1960 studiował na Wydziale Sztuk Pięknych UMK uzyskując dyplom z malarstwa w pracowni Stanisława Borysowskiego. W 1961 r. rozpoczął pracę w Biurze Wystaw Artystycznych w Bydgoszczy, gdzie od 1973 r. do 2002 r. był dyrektorem. Zajmował się malarstwem, twórczością poetycką, krytyką plastyczną, fotografią artystyczną i fotografią dokumentalną. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych malarstwa i kilkunastu wystaw fotografiki. Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych. Prace malarskie Kazimierza Jułgi znajdują się m.in. w: Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy, Muzeum Historyczno-Etnograficznym w Chojnicach, Muzeum im. J. Kasprowicza w Inowrocławiu, w zbiorach różnych instytucji kulturalnych oraz wielu kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą.

Janina Sawicka-Jułga studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku i w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z zakresu malarstwa sztalugowego uzyskała w pracowni prof. Krystyny Łady-Studnickiej, a dyplom z zakresu malarstwa ściennego i architektonicznego w pracowni prof. Jacka Żuławskiego. Od 1970 roku uczestniczyła wielokrotnie w wystawach prac artystów środowiska bydgoskiego w kraju i za granicą, m.in. w Pitesti (Rumunia), Le Havre i Rouen (we Francji) oraz w Kopenhadze (Dania). Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych oraz galeriach. Wielokrotnie brała udział w środowiskowych, ogólnopolskich i międzynarodowych plenerach malarskich (w Tucholi, Małej Komorzy, Inowrocławiu, Koronowie, Wigrach, Śliwicach, Charzykowach, Funce oraz Wdzydzach Kiszewskich). Od ukończenia studiów do roku 2002, zajmowała się równocześnie projektowaniem i realizacją ekspozycji wystaw sztuki współczesnej w bydgoskim BWA oraz w różnych ośrodkach kulturalnych naszego kraju i Europy.

Justyna Jułga studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1994 r. uzyskała tam dyplom z zakresu malarstwa w pracowni prof. Zygmunta Kolarczyka. Od 1995 r. należy do Okręgu Bydgoskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Zajmuje się malarstwem, fotografią, instalacją oraz pedagogiką artystyczną. Ma za sobą ponad 30 wystaw indywidualnych. Wielokrotnie brała udział w wystawach zbiorowych, konkursach plastycznych i plenerach, również w prezentacji polskiej sztuki za granicą: ?Quo vadis Poland? w Innsbrucku, w Austrii (2001 r.) oraz w międzynarodowej wystawie ?Internationaler Leeraner Salon? w Leer w Niemczech (2011 r.). W latach 1998 oraz 2000 otrzymała wyróżnienia regulaminowe za zestawy obrazów na IV i V Biennale Plastyki Bydgoskiej, natomiast w roku 1999 przyznano jej nagrodę za obrazy prezentowane na ogólnopolskiej wystawie malarstwa ?Aqua fons vitae? (?Woda źródłem życia?). Brała udział w III, IV i V Przeglądzie Fotografii Bydgoskiej (w 1999, 2001 i 2004 r.).