Z twórcami i osobami zajmującymi się upowszechnianiem kultury spotkała się dzisiaj w ratuszu wiceprezydent Iwona Waszkiewicz. Nim wręczyła przyznane im stypendia przedstawiła komisję stypendialną, która obradowała w składzie prof. Marek Chamot (przewodniczący), radny Szymon Róg i Magdalena Zdończyk, dyrektor Biura Kultury Bydgoskiej. Następnie przedstawiła dane dotyczące kwot na stypendia w minionych latach, poczynając od roku 2012. W tym roku na stypendia artystyczne, które będą przyznawane w trzech edycjach, przeznaczono łączną kwotę 510 tys. zł.

Podczas dzisiejszego spotkania zostały wręczone stypendia 41 autorom projektów, które wybrano do realizacji spośród 77 zgłoszonych. – Te projekty, które państwo głosiliście, są bardzo cenne, stanowią dla nas bardzo wielką wartość. Bardzo się cieszę, że możemy pomóc w ich realizacji, gdyż państwa praca, państwa wytwory na stałe wzbogacają naszą bydgoską kulturę – powiedziała wiceprezydent Waszkiewicz, a potem w imieniu prezydenta i własnym złożyła gratulacje i życzenia: – Życzę państwu tego, aby wasza twórczość rozwijała się jak najpełniej, abyście osiągali jak najwięcej sukcesów, abyście nasze miasto wzbogacali swoją twórczością, a także działalnością na rzecz upowszechniania kultury w Bydgoszczy. Zastępczyni Rafała Bruskiego wspomniała o bydgoskich twórcach osiągających międzynarodowe sukcesy, którzy byli wcześniej stypendystami prezydenta.

Tydzień temu poinformowaliśmy, kto jest laureatem pierwszej tegorocznej edycji stypendiów artystycznych prezydenta. Pełną listę stypendystów opublikowaliśmy w odrębnym artykule Pierwsza tegoroczna edycja stypendiów artystycznych . Odnotujemy jedynie, kto zabrał głos w trakcie dzisiejszej uroczystości. Pani wiceprezydent poprosiła o wypowiedź Marka Chamota. – To stypendium spełnia taką bardzo ważną, bardzo ciekawą rolę wspierania różnorodnej działalności kulturalnej i artystycznej, i stanowi, przepraszam za to określenie, o codziennym życiu kulturalnym i artystycznym naszego miasta ? uznał przewodniczący komisji stypendialnej, a następnie zasugerował, żeby środowisko literackie w Bydgoszczy pomyślało o własnym kongresie na wzór kongresu kultury bydgoskiej, który odbył się kilka lat temu.

Na prośbę, by stypendyści powiedzieli, na co spożytkują przyznane środki, poderwał się Jarosław Tymosiak reprezentujący kapelę podwórkową ?Cynamony?. – Kapela młoda, chociaż średnia wieku wynosi 50 lat – przedstawił zespół, w którym występuje i zdradził, że w MCK-u już odbywają się nagrania, a dzięki stypendium będzie możliwe wydanie pierwszej płyty kapeli, wykonującej autorskie piosenki o Bydgoszczy. Z żalem przyznał, że nie została jeszcze nagrana ?Ballada tramwajowa?, która by się idealnie nadawała do uświetnienia otwarcia linii do Fordonu. Ale zaprezentował uczestnikom spotkanie amatorskie nagranie tego utworu.

Jerzy Korecki poświęci stypendium na wydanie książki ?Zegary mojej Bydgoszczy?, do której materiały zbierał przez kilka lat. – Spotkałem się z niesamowitą życzliwością ludzi, do których pukałem o informacje, o pomoc – wyznał bydgoski zegarmistrz, który sądzi, że oziębłość występująca kiedyś w stosunkach międzyludzkich należy już do przeszłości.

Więcej zdjęć: TUTAJ