O tegorocznych planach Teatru Kameralnego mówili dzisiaj podczas konferencji prasowej w Operze Nova dyrektor teatru Mariusz Napierała i Arkadiusz Klucznik, konsultant ds. programowych. Pierwszą premierę teatr wystawi już we wrześniu bieżącego roku.
Budynek Teatru Kameralnego rośnie w oczach. Gmach powinien być gotowy w III kwartale br., a z końcem roku planuje się oddać budynek teatrowi wraz z pozwoleniem na użytkowanie. Pracownicy etatowi teatru tymczasowe lokum znaleźli gościnnie w Centrum Kongresowym Opery Nova. - Pracujemy nad regulaminami, ale już w styczniu ruszy pierwszy projekt edukacyjny „Poczytaj mi”, realizowany wspólnie z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną. Będzie zachęcał młodego widza nie tylko do czytania książek, ale też do uczestnictwa w życiu teatralnym – powiedział Mariusz Napierała, dyrektor Teatru Kameralnego podczas konferencji prasowej w Operze Nova. Obecnie teatr zatrudnia 4 pracowników, ale do końca roku ma ich być już 20. W roku 2021 zatrudnionych ma być od 35 do 40 osób, z czego zespół aktorski tworzyć będzie od 12 do 16 artystów. W tym roku zatrudnionych zostanie 10 aktorów.
Pierwsza premiera w historii teatru została zaplanowana pod koniec września tego roku na scenie kameralnej Opery Nova. Będzie to spektakl dla dzieci pt. „Proszę słonia” na podstawie książki Ludwika Jerzego Kerna. Przedstawienie wyreżyseruje Arkadiusz Klucznik, który został konsultantem ds. programowych teatru.
- Jesteśmy świadkami oryginalnej idei, oryginalnej sytuacji na skalę Polski, a może i na skalę europejską, w której równolegle buduje się budynek teatru i tworzy się zespół teatralny – mówił Arkadiusz Klucznik. – Mamy się czym chwalić i z czego cieszyć – jesteśmy jedynym teatrem dla dzieci w Polsce, który posiadać będzie sporych rozmiarów obrotową scenę - dodał Klucznik.
Dyrektor teatru Mariusz Napierała przedstawił też nowe logo instytucji. Na konkurs wpłynęło 489 prac, spośród których jury wybrało projekt Piotra Felszyńskiego, grafika i architekta z Krakowa. Nowy znak graficzny będzie wykorzystywany m. in. w materiałach promocyjnych i będzie znakiem identyfikacyjnym instytucji.
Niezwykle ważnym elementem działalności teatru będzie edukacja teatralna dzieci i młodzieży. - W planach jest m. in. stworzenie Akademii Animacji, zajęć muzycznych, teatralnych i ruchowych, podczas których dzieci przygotowywane będą także do występowania na scenie - mówiła Agnieszka Jagiełło, koordynator pracy artystycznej i specjalista ds. PR.
Pierwszym przejawem artystycznej obecności teatru w Bydgoszczy będzie występ aktorski Tomasza Sapryka, który 18 stycznia o godz. 12.00 na Strychu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej będzie czytał "Przygody detektywa Pozytywki" Grzegorza Kasdepke.
Fot. Jacek Nowacki