Z okazji 100. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim odbyła się uroczystość przypominająca zwycięski zryw Polaków na Górnym Śląsku.

Wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau, wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski i naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy Edyta Cisewska złożyli dzisiaj kwiaty pod tablicą upamiętniającą bohatera walk o polski Śląsk Wojciecha Korfantego, umieszczoną na ścianie Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Podczas uroczystości upamiętniającej zwycięski zryw Polaków na Górnym Śląsku, nastąpiło otwarcie wystawy plenerowej pt. „Powstania śląskie 1919-1921” przygotowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach w ramach projektu wystaw elementarnych Instytutu Pamięci Narodowej.

Wystawa „Powstania śląskie 1919–1921” składa się z 15 paneli, prezentujących w układzie chronologicznym najważniejsze wydarzenia z lat 1918–1922, czyli okresu, w którym ważyły się losy regionu. Koniec I wojny światowej, pierwsze i drugie powstanie śląskie, plebiscyt górnośląski oraz poprzedzająca go kampania propagandowa, trzecie powstanie śląskie, a w końcu podział regionu i przejęcie przyznanej części Górnego Śląska przez administrację polską – to najważniej aspekty tej opowieści.

Wykorzystane fotografie i dokumenty pochodzą ze zbiorów: Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach, Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny, Muzeum 2 Korpusu w Józefowie, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Francuskiej Biblioteki Narodowej, Biblioteki Śląskiej, Biblioteki Narodowej, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Grzegorza Grześkowiaka.