Przy północno-zachodniej granicy województwa lubuskiego, tam, gdzie Warta kończy swój bieg i miesza się z wodami Odry, rozciąga się kraina ptaków i wody – Park Narodowy ?Ujście Warty?. Nadwarciańskie rozlewiska to miejsce wyjątkowe, szczególnie, gdy pozna się ich najważniejszych mieszkańców, jakimi są ptaki. A tych ostatnich prawie o każdej porze roku są tysiące. Zachwycają różnorodnością gatunków, liczebnością i są głównym celem ochrony utworzonego 1 lipca 2001 r. Parku Narodowego ?Ujście Warty?, obejmując ochroną ponad 8 tys. ha mokradeł. Na krajobraz parku składają się głównie otwarte siedliska łąkowe, poprzecinane gęstą siecią kanałów i starorzeczy oraz zarośla wierzbowe.
Park Narodowy ?Ujście Warty? to jeden z najcenniejszych pod względem ornitologicznym obszarów w kraju. Unikalne tereny podmokłe, rozległe łąki i pastwiska są jedną z najważniejszych w Polsce ostoi ptaków wodnych i błotnych. Na obszarze parku stwierdzono około 270 gatunków ptaków, z czego ponad 170 gatunków uznano za lęgowe.
- Wszystkie te cuda uwiecznione na fotografiach będzie można oglądać w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Myślęcinku. Od poniedziałku do piątku od godziny 10 wystawa będzie dostępna dla szkół podstawowych, od godz. 11.30 natomiast dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. KPCEE czynne jest w godz.7-15 – informuje Sandra Federowicz, rzecznik prasowy LPKiW ?Myślęcinek?
Zdjęcia można oglądać do 1 czerwca.