Fizyczne podstawy radioterapii i diagnostyki obrazowej - nowy, unikalny w Polsce,  kierunek okołomedyczny, przygotowujący specjalistów z dziedziny obrazowania medycznego, został utworzony na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego wspólnie z Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy.

Rektor UKW prof. dr hab. Jacek Woźny i dyrektor Centrum Onkologii prof. dr hab. n. med. Janusz Kowalewski ogłosili dzisiaj utworzenie nowego kierunku studiów pierwszego stopnia (licencjackich). Od nowego roku akademickiego Uniwersytet Kazimierza Wielkiego zorganizuje wspólnie z Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy kierunek: Fizyczne podstawy radioterapii i diagnostyki obrazowej.

Prof. Jacek Woźny stwierdził, że za kilka lat absolwentami UKW będą bardzo odpowiedzialni specjaliści do obsługi supernowoczesnego sprzętu w radioterapii, a prof. Janusz Kowalewski, że powstanie nowego kierunku studiów przyczyni się do rozwoju medycyny w naszym regionie.

- Współczesna medycyna,  a zwłaszcza radioterapia, staje się coraz bardziej precyzyjna. To, w jaki sposób będziemy kierować wiązki promieniowania na zmianę nowotworową i w jaki sposób będziemy oszczędzać wszystkie struktury, które są ważne, a które są usytuowane obok zmian nowotworowych, jest bardzo istotne dla życia i zdrowia pacjenta - podkreślił prof. Kowalewski, dodając, że współpraca umysłów ścisłych z lekarzami będzie owocowała tym, że terapia będzie skuteczniejsza, a sprzęt, którym dysponuje Centrum Onkologii, będzie bardziej racjonalnie wykorzystany.

Fizyczne podstawy radioterapii i diagnostyki obrazowej w odróżnieniu od kierunku fizyka medyczna, który występuje na różnych uczelniach, program studiów tego kierunku wyróżniać się będzie dużą liczbą zajęć o charakterze praktycznym. Kierunek ten został stworzony z myślą o pozyskiwaniu nowych, wysoko wykwalifikowanych kadr dla Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka oraz innych centrów onkologii w kraju.

Część pracowników CO stanowią fizycy medyczni, którzy biorą udział w procesie diagnostyczno-terapeutycznym, począwszy od planowania pacjenta do leczenia (określenia dawki promieniowania na guz oraz ochronę narządów wrażliwych), poprzez napromieniowanie pacjenta (radioterapia oraz brachyterapia), a skończywszy na różnego rodzaju działaniach diagnostycznych. Absolwent kierunku fizyczne podstawy radioterapii i diagnostyki obrazowej będzie wyposażony w praktyczne umiejętności oraz najbardziej aktualną wiedzę z zakresu studiowanego kierunku.

Wszystkie zajęcia praktyczne będą realizowane w jednostkach Centrum Onkologii.

Rekrutacja na nowy kierunek rozpocznie się 8 czerwca, a pierwsza jej tura potrwa do 14 lipca. O przyjęcie na studia mogą ubiegać się kandydaci z „nową maturą”, kandydaci z dyplomem matury międzynarodowej oraz kandydaci ze „starą maturą”. Przyjęcie kandydatów na I rok studiów odbywać się będzie na podstawie rankingu średniej ocen (punktów) uzyskanej z części pisemnej na egzaminie maturalnym („nowa matura”, matura międzynarodowa) lub na egzaminie dojrzałości („stara matura”).

Zdjęcia: Jacek Nowacki