Niż demograficzny, emigracja i mniejsza liczba maturzystów zdających egzaminy dojrzałości ? to czynniki obniżające zainteresowanie polskimi uczelniami. Tymczasem na UKW liczba zakwalifikowanych studentów jest taka sama jak w ubiegłym roku.

Preferencje maturzystów nie ulegają radykalnym zmianom. Podczas tegorocznego naboru, tak jak w latach ubiegłych, najpopularniejsze były psychologia, filologia angielska, pedagogika, bezpieczeństwo narodowe, administracja oraz wychowanie fizyczne. Dobrze wypadła również politologia 40+, gdzie o jedno miejsce walczyły 2,4 osoby. Dobrym wynikiem może pochwalić się również nowy kierunek ? innowacyjność i zarządzanie sferą publiczną.

UKW przyjęło dotąd 3900 osób. Najliczniejsze będą kierunki zarazem najpopularniejsze. Na studiach I stopnia stacjonarnych nie wystartują tylko dwa kierunki ? filologia rosyjska (ze znajomością języka) oraz historia ? profil praktyczny (tu kandydaci przeszli na kierunek historia ? profil ogólnoakademicki). Pod tym względem jest lepiej niż w zeszłym roku. Wtedy nie udało się uruchomić czterech kierunków.

Te liczby mogą jeszcze ulec zmianie, bo UKW czeka na spóźnialskich. Osoby, które nie wzięły do tej pory udziału w rekrutacji, mogą złożyć podanie o przyjęcie na studia. Wcześniej powinny zgłosić się do Działu Rekrutacji i zapytać o listę dostępnych kierunków. Ta jest aktualizowana na bieżąco. W tym ostatnim już etapie rekrutacji warunkiem przyjęcia na studia jest zgoda Rektora UKW poprzedzona odpowiednim podaniem.