Wspólnota mieszkańców ul. Cieszkowskiego dopięła swego. Od ponad 10 lat Stowarzyszenie Mieszkańców Ulicy Cieszkowskiego zabiegało o gruntowny remont ulicy, która przez wielu uważana jest za najpiękniejszą w Bydgoszczy. Najczęściej przypominali o tym podczas kolejnych u-rodzin Augusta Cieszkowskiego, dorocznych festynów organizowanych na cześć patrona ulicy. Wtedy, Grzegorz Kaczmarek, jeden z głównych animatorów rewitalizacji Cieszkowskiego witając goszczącego prezydenta Bydgoszczy, odczytywał petycję mieszkańców o doprowadzenie jezdni i chodników do godnego wyglądu.
200. u-rodziny Augusta Cieszkowskiego przed rokiem okazały się przełomowe. Miesiąc po festynie na stronie internetowej stowarzyszenia pojawił się wpis: “Alleluja!! Nasza ulica będzie wreszcie remontowana i rewitalizowana!!! Dziś tj. 2 października 2014 r. o g. 11 w Ratuszu miejskim odbyło się spotkanie na ?najwyższym szczeblu?. Prezydent Rafał Bruski, wsparty kluczowymi dla sprawy remontu i rewitalizacji ulicy Augusta Cieszkowskiego urzędnikami, spotkał się z przedstawicielami naszego Stowarzyszenia i Mieszkańców ulicy. Po godzinnej dyskusji uzgodniono kluczowe cele i działania – Prezydent podjął decyzję o pilnej ich realizacji.”
Minęło pół roku i dzisiaj miasto poinformowało, że wypracowana została koncepcja rewitalizacji ul. Cieszkowskiego. Zakłada ona znaczne ograniczenia ruchu oraz odtworzenie historycznego przekroju ulicy. W końcowym etapie jej konsultacji analizowane były dwa sposoby zorganizowania ruchu. Pierwszy wariant zakładał stworzenie tzw. ślepej ulicy dwukierunkowej (zamknięcie wlotu i wylotu od strony Gdańskiej). Jezdnie i chodniki miałyby się w nim znaleźć w jednym poziomie. Drugi wariant zakładał natomiast wprowadzenie ruchu jednokierunkowego (od Gdańskiej do Pomorskiej wraz z ruchem rowerowym w obu kierunkach). Przy tym rozwiązaniu jezdnia i chodniki byłyby na różnym poziomie. Ostatecznie realizowany będzie drugi wariant, który zyskał akceptację Stowarzyszenia Mieszkańców ul. A. Cieszkowskiego.
Rewitalizacja ulicy zakłada odtworzenie jej historycznego charakteru. Materiały wykończeniowe na nawierzchniach mają nawiązywać do stylistyki z początku XX wieku. Na chodnikach ułożone zostaną płyty kamienne otoczone opaskami z szarego granitu lub bazaltu. Z kolei na jezdni zastosowana zostanie kostka kamienna z granit czerwonego. Ulica zostanie wyposażona w stylowe oświetlenie oraz ławki, kosze na śmieci itp.
- Koncepcja rewitalizacji ul. Cieszkowskiego powstała w wyniku konsultacji z mieszkańcami. To dowód na to, że najlepsze rozwiązania powstają w toku współpracy miasta i mieszkańców – podsumował czas wypracowania koncepcji zmian na ul. Cieszkowskiego prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.
Uzgodniona koncepcja zakłada również ograniczenie liczby miejsc do parkowania. Zgodnie z postulatami mieszkańców powstanie 25 stanowisk na południowym pasie jezdni. Taka organizacja ruchu pozwoli też wytyczyć szeroki, około 4-metrowy chodnik po północnej, nasłonecznionej stronie ulicy. Zróżnicowanie poziomu jezdni i chodnika chociaż jest innym rozwiązaniem w stosunku do oczekiwań mieszkańców, jednak pozwoli lepiej zrekonstruować jej historyczny wygląd. Odwrócenie kierunku ruchu pozwoli praktycznie wyeliminować ruch tranzytowy. Z ulicy znikną autobusy. Natężenia ruchu spadną z obecnych 2717 pojazdów na dobę do około 1000 pojazdów na dobę. Ruch od strony dworca do ul. Gdańskiej zostanie skierowany na ul. Świętojańską, która stanie się ciągiem dwukierunkowym. Będzie to rozwiązanie tymczasowe. W ciągu najbliższych kilku lat planowane jest przeniesienie Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych do obiektów, które zwolnić ma Akademia Muzyczna. Uczelnia przeniesie się do nowego gmachu przy ul. Kamiennej. Umożliwi to wybudowanie przedłużenia ul. Mazowieckiej do Gdańskiej, które jest docelowym rozwiązaniem. Przy wstępnej akceptacji mieszkańców nie zdecydowano się na ruch dwukierunkowy i odcięcie wlotu i wylotu od strony Gdańskiej. Wiązałoby się to z koniecznością budowy placu do zawracania. To zawężałoby chodniki, zbliżyłoby ruch kołowy do okien kamienic i obniżyłoby poziom bezpieczeństwa.
Wypracowane rozwiązanie pozwoli na opracowanie dokumentacji projektowej. ZDMIKP już dzisiaj rozpocznie procedurę związaną z wyborem wykonawcy dla tego zadania. Drogowcy chcą dysponować projektem pod koniec lata. Jeszcze w tym roku planowane jest ogłoszenie przetargu na prace budowlane oraz rozpoczęcie robót.