W czwartek, 15 czerwca, w 39. rocznicę powstania Galerii Autorskiej Jana Kaji i Jacka Solińskiego, nastąpiło otwarcie wystawy fotografii Jacka Solińskiego pt. „Wszyscy bywamy żebrakami”.
- Jest to dla mnie wyraz hołdu i fascynacja dla osób, które w jakimś sensie stały się dla mnie ikonami obywatela świata XXI wieku. Symbolizują tak wiele, że trzy razy pokusiłem się, żeby napisać eseje wprowadzające do kolejnych ekspozycji – zwierzył się Jacek Soliński, otwierając spotkanie w Galerii Autorskiej przy ul. Chocimskiej 5. Wczoraj otwarta wystawa jest zwieńczeniem tryptyku, na który składają się ekspozycje: „Obywatele świata” (2016), „Katechizm żebraczy” (2017) oraz „Wszyscy bywamy żebrakami” (2018).
W eseju wprowadzającym do wystawy „Wszyscy bywamy żebrakami” znajduje się m.in. taka refleksja Jacka Solińskiego: „Przecież bezdomność nie musi wynikać z doraźnego braku dachu nad głową, bezdomność może być również wtedy, gdy zapominamy, że „dachem” doczesności jest niebo. Kiedy nie umiemy „popatrzeć” głębiej, to oznacza stan duchowego bankructwa. Ten problem miłościwie panującej nam współczesności jest ustawicznie bagatelizowany. W świecie zdominowanym przez mass media duchowa nędza to kłopotliwy temat, niepasujący do lansowanych formuł i modeli życia. Ludzki kapitał ulokowano gdzie indziej. Żebracy „kompromitują” syty świat dobrobytu. Idealizowany i zmanipulowany obraz rzeczywistości kłóci się z ich obecnością. To uwiera i przeszkadza, lepiej tego nie widzieć.” Przyczynę fascynacji, do której przyznaje się Jacek Soliński, ujawnia poczyniona przez niego obserwacja: "Ta wspaniała uliczna mistyka, prosta i porywająca, nie potrzebuje zawiłych wywodów. Działa trzeźwiąco, jak silny powiew wiatru."
Większość zaprezentowanych podczas wczorajszego wernisażu fotografii pochodzi z Edynburga i przedmieść Pragi. Roma Warmus i Mieczysław Franaszek odczytali wybrane przez autora zdjęć utwory, gdyż, jak wyjaśnił Jacek Soliński, „poetyckość przekazu pogłębia to, co obraz czasami spłaszcza”.
Zaprezentowane zostały teksty Karola Alichnowicza, Szymona Babuchowskiego, Jiři Červenki, Piotra Cielesza, Zbigniewa Chojnowskiego, Małgorzaty Grajewskiej, Barbary Gruszki-Zych, Jana Kaspra, Krzysztofa Koehlera, Wojciecha Kudyby, Lenki Kuhar-Daňhelovej, Małgorzaty Lebdy, Sławomira Matusza, Macieja Mazurka, Artura Nowaczewskiego, Krzysztofa Nowickiego, Jerzego Pluty i Piotra Wiesława Rudzkiego.