Prezydent Rafał Bruski i rektor UMK, prof. Andrzej Tretyn akt notarialny o przekazaniu w formie darowizny przez Miasto Bydgoszcz na rzecz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy części zabudowanej nieruchomości położonej przy ul. Dworcowej 63, 65a podpisali uroczyście 8 października 2013 roku. – To obiekt ulokowany w sercu miasta, wymagający dobrego gospodarza, z przeznaczeniem na Wydział Stomatologii wraz ze związaną z tym działalnością naukową, badawczą i dydaktyczną ? powiedział wówczas prezydent Rafał Bruski. Prof. dr hab. Andrzej Tretyn, rektor UMK odpowiedział wtedy: ? Jest to piękny obiekt, pięknie położony. Powinien być wizytówką Collegium Medicum w Bydgoszczy. Obiekt będzie służył Collegium Medicum z przeznaczeniem na nowy kierunek kształcenia, lekarsko-dentystyczny, a w przyszłości dla Wydziału Stomatologicznego.
W dowód uznania za gest miasta w stosunku do UMK Rafał Bruski został uhonorowany Medalem Nicolaus Copernicus Thorunensis 1473-1543, wybitym z okazji 540. rocznicy urodzin i 470. rocznicy śmierci genialnego astronoma, a prezydent Bydgoszczy wręczył z kolei rektorowi UMK tabliczkę z lusterkiem stomatologicznym.
Dzisiaj na sesji prof. dr. hab. Jan Styczyński, prorektor ds. Collegium Medicum UMK poinformował, że plany Uniwersytetu Mikołaja Kopernika mogą się nie ziścić, a nawet że uniwersytet rozważa zwrot darowizny. Okazało się, że współwłaścicielem nieruchomości jest również województwo kujawsko-pomorskie. Po tym ustaleniu w styczniu 2014 roku UMK wystąpił z wnioskiem do marszałka o przekazanie pozostałej części nieruchomości tak, by w całości znalazła się ona we władaniu toruńskiego uniwersytetu, bowiem wspólne inwestycje Collegium Medicum UMK z prywatną spółką medyczną zajmującą pozostałą część nieruchomości są niemożliwe. Na dodatek okazało się, że Zarząd Województwa ma inne plany i swoją część nieruchomości zamierza sprzedać. W tej sytuacji uczelnia nie będzie mogła ubiegać się o jakiekolwiek dofinansowanie zewnętrzne przy planowanych remontach, bowiem musi dysponować pełnym prawem do dysponowania nieruchomością. Te problemy, jeśli nie będą przezwyciężone, skłaniają UMK do rozważenia zwrotu darowizny Miastu Bydgoszcz.
Informacja prof. Jana Styczyńskiego wywołała dzisiaj na sesji oburzenie radnych. Tomasz Rega (PiS) postępowanie władz województwa nazwał sabotażem, a Marek Gralik (PiS) stwierdził, że może być to gra marszałka, mająca na celu utworzenie wydziału stomatologii w Toruniu. Maciej Zegarski (PO) zaproponował wystosowanie do Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego specjalnego apelu Rady Miasta Bydgoszczy w tej sprawie. Taki apel na zakończenie dzisiejszych obrad został jednomyślnie przyjęty. Bydgoscy radni oczekują w nim wyjaśnień Zarządu Województwa, dlaczego wniosek o przekazanie przez Województwo Kujawsko-Pomorskie na rzecz UMK pozostałej części nieruchomości nie zyskał aprobaty.
“Apelujemy do Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego o podjęcie działań mających na celu rozwiązanie powyższego problemu i stworzenie warunków dla Collegium Medicum do jak najszybszego utworzenia kierunku lekarsko-stomatologicznego w Bydgoszczy” – napisali bydgoscy radni. Zaproponowali nawet w swym apelu sposób rozwiązania problemu: przeniesienie centrum medycznego “Nad Brdą” sp. z o.o. do innego budynku będącego własnością Województwa Kujawsko-Pomorskiego.