Dzisiaj Bydgoski Zespół Placówek Opiekuńczo–Wychowawczych w Bydgoszczy uroczyście obchodził 110. rocznicę placówki przy ul. Traugutta 5 i 60-lecie placówki  przy ul. Stolarskiej 2. Był to pierwszy dzień obchodów.

Spotkanie odbyło się w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy. Pełne było atrakcji i znamienitych gości. Za oprawę muzyczną odpowiadał Jazz Big Band, zespół grający w Pałacu Młodzieży, prowadzony przez Piotra Dąbrowskiego. Popularne motywy w ciekawej interpretacji zachwyciły słuchaczy.

Podczas części oficjalnej, gości powitał Krzysztof Jankowski, dyrektor BZPOW. W swojej przemowie podziękował wielu ludziom dobrej woli, którzy od lat wspomagają funkcjonowanie placówek.

Gości było wielu. W jubileuszu brała udział zastępca prezydenta Iwona Waszkiewicz, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego Dorota Hass, dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miasta reprezentowała Teresa Lubas oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy Renata Dębińska. Obecny był wiceprzewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Jan Szopiński, kuratora oświaty reprezentowała  Ewa Podgórska. Nie zabrakło także przedstawicieli policji, straży miejskiej. Przez szereg lat BZPOW współpracował z wieloma osobami i także oni zostali serdecznie powitani przez dyrektora. Powitano prezes Bydgoskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego  Magdalenę Kwiatkowską,   prezesa Bydgoskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego Pawła Duzdowskiego oraz zastępcę dyrektora Kujawsko–Pomorskiego Ośrodka Adopcyjnego Marię Oliver. Oprócz tego udział wzięli sędziowie sądów rodzinnych, przedstawiciele placówek opiekuńczo-wychowawczych województwa kujawsko-pomorskiego, przedstawiciele Kujawsko–Pomorskiego Centrum Kultury, pracownicy bydgoskiej pomocy społecznej i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Ponadto przedstawiciele Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i radni bydgoscy, a także dyrektorzy bydgoskich szkół, domów kultury i innych placówek. Nie mogło zabraknąć także powitania znanych „bydgoskich” Holendrów: Theo, Josa i Andre. Obchody te są historycznym momentem i okazało się, że na sali przebywa najstarsza wychowanka placówki pani Małgorzata  (przebywała w niej w latach 1947-1956).

Na sali był obecny także prezydent miasta Bydgoszczy Rafał Bruski, który był współgospodarzem jubileuszu. Prezydent objął jubileusz patronatem honorowym, wygłosił przemowę. Podziękował pracownikom, od lat zajmującym się opieką nad dziećmi, które nie mogą być wychowywane przez rodziców biologicznych. Docenił ich starania oraz dobro, które jest siłą napędową do tej, jakże ważnej, pracy.

W dalszej części zostały wręczone wyróżnienia i nagrody dla wieloletnich pracowników placówki za nienaganne wykonywanie obowiązków. Były to nagrody pieniężne, dyplomy i pamiątkowe statuetki. Niektórzy pracownicy mieli nawet 25-letni staż pracy. Ponadto Rafał Bruski wręczył Medal Prezydenta Bydgoszczy  dla Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo–Wychowawczych oraz list gratulacyjny i dwa laptopy wychowankom placówki.

Niezmiernie ciekawe było wystąpienie Przemysława Grzybowskiego oraz Katarzyny Marszałek, którzy podjęli się niesamowitego zadania zrekonstruowania historii budynku przy ul. Traugutta 5. Dzięki determinacji, pracy wielu ludzi oraz grantowi prezydenta Bydgoszczy powstała dwutomowa publikacja „W naszym domu… Bydgoski Zespół Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych wczoraj i dziś”, pełna zdjęć, wspomnień i historii. Niektóre odkrycia autorów są zdumiewające i wzruszające. Podczas kilkuminutowego wystąpienia opowiedzieli o swojej pracy. Książka jest do kupienia oraz ściągnięcia za darmo jako e-book.

- To książka bydgoska – powiedział Grzybowski. – Nie dotyczy tylko placówki, ale jest tam wiele wątków dotyczących naszego miasta.

W część artystyczną zaangażowani byli wychowankowie BZPOW oraz ich niezastąpieni wychowawcy oraz specjaliści. Dzieci wraz z „wujkami i ciociami” najpierw zaśpiewały jubileuszową piosenkę, a  później odbyły się cztery występy dzieci i młodzieży: „Kopciuszek”, „Czerwony Kapturek”, Żabka tancerka” i  „Świat dziecka - przypomnienie praw dziecka”. Nie zabrakło także niespodzianki dla dyrektora BZPOW, sympatycznego filmiku wykonanego przez pracowników i dzieci.

Po spotkaniu w Pałacu Młodzieży, goście zostali przewiezieni autokarem do budynku przy ulicy Traugutta 5, gdzie już w luźniejszej atmosferze można było napić się kawy oraz zjeść tort jubileuszowy.

Pierwszy dzień obchodów za nami. Już jutro (3 czerwca) w BZPOW przy ul. Traugutta 5 odbędzie się festyn z okazji „Dnia Dziecka”. Dzień pełen wrażeń i atrakcji. W najbliższą niedzielę (4 czerwca) na terenie BZPOW przy ul. Traugutta 5 i ul. Stolarskiej 2 odbędzie się spotkanie wychowanków BZPOW z  wielu lat. Planowane jest wiele wzruszeń i niesamowitych historii.

Życzymy wszystkiego dobrego wszystkim pracownikom i wychowankom Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo–Wychowawczych, kolejnych lat pełnych sukcesów i radości!