- To 64. rok akademicki w historii Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego – powiedział, witając gości inauguracji rektor UTP, prof. dr hab. inż. Antoni Bukaluk. W uroczystości udział wzięli m.in. władze samorządowe wojewódzkie i miejskie, rektorzy uczelni z regionu i Bydgoszczy. Na sali większość stanowili studenci pierwszego roku spośród ponad 2 tys. przyjętych na studia stacjonarne.

- Uniwersytety to nie tylko miejsca przekazywania wiedzy, ale także jej tworzenia. Wyjątkowa rola uczelni w łączeniu edukacji, badań naukowych, innowacji to klucz do zrozumienia ich znaczenia i potencjału jako siły napędowej rozwoju gospodarczego i społecznego. Z tego względu instytucje państwowe we wszystkich rozwiniętych krajach świata uznają szkolnictwo wyższe za jeden z zasadniczych elementów strategii rozwoju kraju. Strategii, której naturalnym celem jest osiągnięcie trwałego rozwoju gospodarczego i tworzenie nowych, atrakcyjnych miejsc pracy dla swoich obywateli. Taka strategia powinna dotyczyć każdego nowoczesnego kraju i wszystkich jego regionów – powiedział rektor Bukaluk i dodał, że UTP ma opracowaną strategię do 2020 roku. Uniwersytet, mówił dalej prof. Bukaluk, prowadzi politykę otwartości na kontakty zewnętrzne. – Spośród 204 studentów przyjeżdżających do Bydgoszczy w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+ 122 będzie studiować na UTP – stwierdził.

Wystąpienie rektora zakończyła tradycyjna formuła: – Rok akademicki 2014/2015 ogłaszam za otwarty. Oby to było dla szczęścia, dobra i pomyślności nas wszystkich. Quod bonum, felix, faustum fortunatumque sit.

Oprawę muzyczną stworzył Chór Akademicki UTP pod dyrekcją mgr Agnieszki Sowy. Rozległo się Gaude Mater Polonia, a po immatrykulacji studentów, którzy uzyskali najwyższe lokaty kwalifikacyjne – Gaudeamus igitur.

Wykład inauguracyjny zatytułowany “Energetyka wiatrowa w Polsce. Korzyści i zagrożenia” wygłosił dr hab. inż. Sławomir Cieślik.
Więcej zdjęć: TUTAJ