“Profilaktyka a TY” to pomysł Komendy Głównej Policji, zainicjowany w naszym mieście we współpracy z Zespołem Edukacji na Rzecz Bezpieczeństwa Publicznego Gabinetu Komendanta Głównego Policji w Warszawie, Kujawsko-Pomorską Kurator Oświaty, Zespołem Szkół Samochodowych, Zespołem Szkół Gastronomicznych, Bursą nr 1 w Bydgoszczy oraz Zespołem Szkół Administracyjnych i Ekonomicznych w Bydgoszczy.
Jego celem jest stworzenie wspólnoty z zaangażowaniem młodzieżowego wolontariatu na terenie Bydgoszczy, która będzie działać przeciwko zjawiskom patologii społecznej oraz promować wśród młodzieży modę na życie be uzależnień.
Policyjny program wysoko oceniła zastępca prezydenta Iwona Waszkiewicz. – Idea tej inicjatywy znakomicie wpisuje się w strategię rozwoju edukacji miasta Bydgoszczy – powiedziała Waszkiewicz i wyraziła nadzieję, ze kolejne szkoły włączą się do programu. Komendant wojewódzki policji Krzysztof Zgłobicki określił program jako wyjątkowy. – To bardziej ruch niż program. Gratuluję młodzieży, że przyłącza się do sympatyków tego ruchu. To jest nobilitacja, to jest potwierdzenie, że dochowujecie wysokich standardów w zakresie życia bez uzależnień i przemocy. Tymi standardami będziecie zarażać swoich rówieśników – powiedział komendant kujawsko-pomorskiej policji.
- Co ty? Nie on, ona, oni, ktoś, ale co ty, ty pośle na sejm RP, ty ministrze resortu, ty kuratorze oświaty, ty prezydencie, burmistrzu, ty pedagogu, dyrektorze, rodzicu, ty dziennikarzu, ty policjancie, ty dorosły człowieku zrobiłeś w tej sprawie? Co zrobiłeś, aby słowa pani prezydent, pana komendanta wojewódzkiego policji miały taką siłę przekazu, taką siłę łączenia nas wszystkich w Polsce w tej sprawie? – pytał zgromadzonych autor programu Grzegorz Jach, inspektor policji, pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego, społeczny doradca rzecznika praw dziecka i zaapelował, by w sprawie narkotyków, dopalaczy, przemocy, sięgania po alkohol, obrażania ludzi, cyberprzemocy internetowej nie być ludźmi biernymi. Grzegorz Jach za najważniejsze uznał zapewnienie młodym bezpieczeństwa. – Najważniejsze jest bezpieczeństwo, wasze życie i wasze zdrowie – zwrócił się do zgromadzonych uczniów. – Dopiero wtedy można realizować marzenia, pasje, uczyć się, wyjeżdżać, zakochać… Dopiero wtedy – dodał.
Główne cele programu to komunikowanie oraz inicjowanie przez zespoły specjalistów (w tym policyjnych) wspólnoty działań, skierowanych przeciwko zjawiskom patologii społecznej, opartych na innowacyjnych metodach, z zaangażowaniem młodzieżowego wolontariatu i aktywną współpracą z samorządami.
Na zakończenie gali bydgoska grupa PaT “PaTyciaki “przedstawiła spektakl edukacyjno-profilaktyczny “Sekret”.