Vipassana, czyli medytacja uważności, to w tradycji buddyjskiej jedna z najstarszych, liczących ponad 2500 lat praktyk medytacyjnych. Słowo to w sanskrycie oznacza wgląd w prawdziwą naturę rzeczywistości. Medytacjami zainteresowałam się w 2006 roku, podczas pobytu na warsztatach Vedic Art, gdzie miałam w praktyce okazję lepiej zapoznać się z filozofią Dalekiego Wschodu, zawartą w starożytnych księgach Wedy. W tym czasie, w sposób naturalny pojawiło się zainteresowanie fotografią, jaką tą techniką, która pozwala na bliższe przyglądanie się różnym obiektom i uważniejszemu ich poznaniu. Patrzenie na wycinek rzeczywistości poprzez obiektyw sprawia, że znacznie wyostrza się nasze postrzeganie. Umiejętność połączenia koncentracji uwagi na detalu ze świadomością całości, pozwala osiągnąć wyższy poziom poznania.
Cykl zdjęć zatytułowany Vipassana ? Rytmy natury, obrazuje właśnie etap, kiedy człowiek – fotograf -artysta przestaje być zewnętrznym obserwatorem rzeczywistości, wkracza w nią i staje się jej częścią. Ten rodzaj poznania nie jest możliwy bez medytacji. Tym razem, moja uważność została skierowana na żywioł wody, będący esencją życia. Dzięki fotografii mamy możliwość dostrzec różne odsłony wody, których gołym okiem nie bylibyśmy w stanie zanotować, ale i mamy okazję jak gdyby wejść do tej wody, dotknąć jej, poczuć jej wilgoć i orzeźwiający chłód. Zastosowanie ciasnego kadru w zaprezentowanych zdjęciach to zabieg, który ma na celu zaproszenie odbiorcy do ?wejścia? w krajobraz, do interakcji z nim. Skoncentrowanie się na jednym temacie, jakim jest woda pokazuje, w jak różny sposób objawia się rzeczywistość. To również zwrócenie uwagi na to, abyśmy odrzucili wszelkiego rodzaju stereotypy, bo natura rzeczy jest zbyt złożona, by ją zamknąć jednym słowem, na przykład ?woda?.

Integralną częścią tej wystawy jest promocja książki “Kim jesteś Alicjo?”, poświęcona tożsamości, wydanej w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Bydgoszczy w 2015 roku.
Danuta Antas-Woźniewska

Danuta Antas-Woźniewska ? ur. w 1961 r. Artysta grafik, fotografik, filolog języka angielskiego, autorka książek. Absolwentka Liceum Plastycznego w Bydgoszczy. Studia wyższe z grafiki artystycznej i wychowania plastycznego odbyła na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, uzyskując w 1988 roku dyplom z grafiki warsztatowej w pracowni wklęsłodruku pod kierunkiem prof. Mirosława Piotrowskiego. W 2005 r. ukończyła Kulturoznawstwo Brytyjskie na Wydziale Filologii Angielskiej na UMK w Toruniu. W latach 1988-2007 związana była z edukacją artystyczną oraz nauczaniem j. angielskiego. Równolegle z działalnością pedagogiczną zajmowała się projektowaniem graficznym oraz twórczością artystyczną. Od 2007 roku poświęciła się twórczości artystycznej. Zajmuje się fotografią artystyczną, rysunkiem, promocją sztuki, pisze inspirujące książki i artykuły z dziedziny rozwoju osobistego. Jest również kuratorem wystawy fotografii amerykańskiej w Muzeum Fotografii. Pracuje jako grafik freelancer, tworząc autorskie projekty graficzne oraz strony internetowe.

Wyróżniana m.in. na Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym IPA w Stanach Zjednoczonych w latach 2011, 2012. Swoje czarno-białe fotografie drzew prezentowała m.in. na wystawie indywidualnej w Portugalii w 2011 roku, zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Roku Lasów.