W Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy otwarto dzisiaj nowoczesne laboratorium molekularne. Znacznie przyspieszy przebadanie próbek na obecność koronawirusa. Może pracować 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu.

Otwarte dzisiaj Laboratorium Badań Molekularnych wchodzące w skład Oddziału Badań Mikrobiologicznych, Działu Laboratoryjnego Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy spełnia rygorystyczne normy bezpieczeństwa biologicznego oraz posiada wysoki stopień hermetyczności i automatyzacji. Dysponuje wyposażeniem umożliwiającym bezpieczny transport i wykonanie kolejnych etapów badań materiału zakaźnego w kierunku SARS-CoV-2.

Podczas uroczystego otwarcia laboratorium obecni byli m.in. wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz zastępca głównego inspektora sanitarnego Krzysztof Saczka.

- Na początku epidemii nie robiliśmy jeszcze w województwie żadnych testów na obecność koronawirusa. W tej chwili możemy ich robić nawet 4 tys. dziennie. Bardzo mocnym zabezpieczeniem jest tutaj laboratorium inspekcji sanitarnej – powiedział podczas otwarcia laboratorium  wojewoda Bogdanowicz. Dzięki otwartemu laboratorium będzie można przebadać około 500 próbek więcej.

To laboratorium o podwyższonym standardzie bezpieczeństwa, w którym wykryć możemy m.in. materiał genetyczny wirusa RNA. To ogromny atut w walce z koronawirusem. Możemy znacznie szybciej poznać wyniki testów na COVID-19 i dzięki temu wykonać ich więcej w ciągu doby – powiedział Wojciech Koper, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

W bydgoskim laboratorium molekularnym znajduje się w wysokiej klasy specjalistyczny sprzęt w tym automatyczna stacja pipetująca Nimbus, która umożliwia szybką izolację kwasów nukleinowych oraz składanie reakcji real time PCR znacznie skracając czas wykonania analizy. Jednorazowo aparat może przebadać aż 72 próbki. W ten sposób wyposażone laboratorium znacznie podnosi bezpieczeństwo i komfort pracy osób wykonujących badania i przyspiesza czas uzyskania wyników.

– Mamy dwa systemy wykrywania wirusa: zamknięty i otwarty. Dzięki temu pierwszemu, już po godzinie możemy uzyskać wynik na obecność koronawirusa. Jednak stosujemy go tylko w ciężkich przypadkach, bo jednorazowo może zbadać cztery próbki na godzinę. System otwarty posiada z kolei automat do izolacji RNA. Dzięki temu możemy zbadać nawet 74 próbki w ciągu 4 godzin – powiedział kierownik Oddziału Diagnostyki Medycznej WSSE w Bydgoszczy, Marcin Ziuziakowski.