Kampania zachęcająca do wzięcia udziału w referendum 6 września nabrała dzisiaj w Bydgoszczy przyspieszenia. – Otwieramy dzisiaj o godz. 18 pierwszy w regionie punkt informacyjno-referendalny – poinformował na początku współprowadzący konferencję prasową Paweł Skutecki.
W naszym mieście i okręgu oprócz spontanicznie tworzących się komitetów referendalnych działają również przedstawiciele Ruchu Kukiza oraz Ruchu JOW. Punkt informacyjno-referendalny uzupełnia tę obywatelską machinę.
Lokal będzie do dyspozycji woJOWników (tak określani są przez Pawła Kukiza aktywni działacze na rzecz powstania w Polsce jednomandatowych okręgów wyborczych) i przedstawicieli innych obywatelskich inicjatyw każdego dnia. Na miejscu będzie można uzyskać wszystkie niezbędne informacje dotyczące referendum.
Działa już pod adresem www.referendum.bydgoszcz.pl strona internetowa poświęcona referendum. – Chcemy stworzyć coś unikatowego, gdzie kwitną inicjatywy uchwałodawcze, referendalne, obywatelskie. Będziemy w tym miejscu publikować wszystkie materiały na temat referendum 6 września, a także wszelkie informacje prawne na temat możliwości wpływania na władze poprzez inicjatywy obywatelskie – tłumaczył Skutecki.
- W ostatnich wyborach samorządowych wyszliśmy z taką propozycją, aby wszelkie istotne sprawy w Polsce były konsultowane właśnie w formie referendów. To nie jest jednorazowy kaprys z naszej strony, czy moda. Narzędzie, jakim jest referendum w Polsce jest niewykorzystywane i chcemy to zmienić. Teraz referendalne komitety tworzą się jak grzyby po deszczu – stwierdził Piotr Najzer, lider Kongresu Nowej Prawicy w Kujawsko-Pomorskiem. – Mamy nadzieję, że to miejsce stanie się symbolem zmiany, która rozleje się na cały kraj, ponieważ świadomość Polaków jest znikoma i przejawia się w stwierdzeniu, że nic nie można zrobić, nic się nie zmieni. To nieprawda. W tym kraju naprawdę można coś zrobić – tłumaczył Najzer, dodając, że referendum 6 września będzie jednym z wielu, które będą przeprowadzone. – Koniec oligarchii w Polsce. Referenda rozleją się na cały kraj, również w istotnych sprawach lokalnych – dodał.
Szefem nowej struktury w naszym regionie – Kolegium Referendalnego, skupiającego ponad 80 komitetów referendalnych został Bogdan Dzakanowski. Bydgoski radny poinformował, że w nowo otwartym punkcie będzie można również uzyskiwać informacje dotyczące organizowanej przez niego lokalnej akcji na rzecz budowy dróg osiedlowych w Bydgoszczy. – W przyszłą środę złożymy nasz obywatelski projekt uchwały w urzędzie miasta na ręce przewodniczącego rady Zbigniewa Sobocińskiego. Do tego czasu można jeszcze poprzeć swoim podpisem naszą inicjatywę – zapraszał do przyjścia i poparcia mieszkańców Bydgoszczy Dzakanowski.
Punkt informacyjno-referendalny przy ul. Długiej 24 czynny jest w dni powszednie między godziną 12 a 14, a we wtorki od 12 do 18.