Dzisiaj w Bydgoszczy odbyły się oficjalne uroczystości w hołdzie żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest polskim świętem państwowym obchodzonym corocznie 1 marca.
W Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" o godz. 10 przy ul. ks. Markwarta 4 na ścianie budynku, gdzie mieściła się pierwsza siedziba Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Bydgoszczy, odsłonięta została pamiątkowa. W piwnicach tego budynku od lutego 1945 roku katowano i mordowano polskich patriotów, wśród których był ppor. Leszek Biały.
Wicewojewoda Józef Ramlau powiedział przed odsłonięciem tablicy, że po zakończeniu II wojny światowej okupacja niemiecka została w Polsce zastąpiona okupacją sowiecką. - To dobrze, że zanim Bydgoszcz doczeka się monumentu, który w sposób właściwy upamiętni ofiarę Żołnierzy Wyklętych, dzisiaj na budynku, który teraz służy szczytnym celom, zaraz po wojnie służył celom wprowadzania zniewolenia na tych ziemiach, instalacji zbrodniczego, komunistycznego systemu, odsłaniamy tę tablicę - mówił wicewojewoda Ramlau.
Wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski złożył podziękowania Instytutowi Pamięci Narodowej. - Doprowadził do tego, że ta tablica za chwilę zostanie odsłonięta. Kilka lat temu, IPN wydał bardzo ważne wydawnictwo poświęcone miejscom zbrodni komunistycznych w Polsce - mówił Ostrowski i wskazał, że spośród wielu opublikowanych w nim zdjęć miejsc, gdzie komuniści dopuścili się zbrodni, uwagę zwraca zdjęcie siedziby UB przy ul. ks. Markwarta w Bydgoszczy.
Uroczystości upamiętniające żołnierzy podziemia antykomunistycznego kontynuowane były na cmentarzu komunalnym przy ul. Kcyńskiej, gdzie złożono kwiaty przy Ścianie Pamięci Żołnierzy Wyklętych. O godz. 12 w intencji żołnierzy niezłomnych w kościele garnizonowym odprawiona została uroczysta Msza święta.
Dalsze uroczystości odbyły się w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Na placu przed budynkiem przygotowany został wernisaż wystawy Instytutu Pamięci Narodowej "Zapomniane ogniwo. Konspiracja młodzieżowa w Polsce 1944-1956". Wystawa prezentuje zapomnianą formę oporu społecznego w postaci młodzieżowych organizacji konspiracyjnych powstałych tuż przed zakończeniem i już po zakończeniu II wojny światowej.
W sali konferencyjnej urzędu przemawiali wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, posłowie PiS Bartosz Kownacki i Tomasz Latos, wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski i Edyta Cisewska, naczelnik delegatury IPN w Bydgoszczy. Jednym z punktów programu był pokaz filmu produkcji IPN "Polska szuka bohaterów". Film dokumentalny przedstawia proces społeczno-historyczny na temat poszukiwania ofiar terroru komunistycznego w Polsce. Prelekcję "Poszukiwania miejsc pochówków Żołnierzy Niezłomnych w Bydgoszczy" wygłosiła dr Alicja Paczoska-Hauke z bydgoskiej delegatury IPN. Wykład przybliżył postęp prac trwających na terenie cmentarza przy ul. Kcyńskiej. Poszukiwane są tam szczątki osób, na których wykonano wyroki śmierci w 1946 r.
Uroczystości zakończył finał III Bydgoskiego Testu Wiedzy o "Żołnierzach Wyklętych" i wręczenie nagród. W konkursie udział wzięło 43 uczniów z 17 szkół z całego regionu.