W sobotę, 11 maja ulicami miasta, dość skomplikowaną trasą, przejdzie I Bydgoski Marsz Równości. Honorowy patronat nad marszem objął prezydent Rafał Bruski.
Bydgoskie środowiska LGBT+ do I Marszu Równości przygotowywały się od wielu miesięcy. Dzięki wsparciu Urzędu Miasta Bydgoszczy i innych instytucji wydarzenie to stanowić będzie kulminację wydarzeń, przygotowujących bydgoskie lesbijki, bydgoskich gejów, osoby biseksualne oraz osoby transpłciowe i inne osoby wspierające i sympatyzujące z tym ruchem do marszu, który w Bydgoszczy zdobywa coraz liczniejsze grono osób wspierających, od prezydenta miasta zaczynając, na bydgoskich instytucjach nauki i kultury oraz przedsiębiorcach, kończąc.
Pierwszym dużej rangi wydarzeniem był festiwal filmowy - LGBT Festival Bydgoszcz, który pod koniec kwietnia odbył się w Miejskim Centrum Kultury. W repertuarze festiwalu znalazł się bogaty zestaw filmów krótkometrażowych, zarówno gejowskich jak i lesbijskich. Zaprezentowane zostały filmy, które swoją premierę miały na zakończonym w lutym festiwalu w Berlinie "Berlinale". Publiczność podbiły szczególnie "Sauvage" i "Rafiki", które według organizatorów festiwalu były jego "prawdziwymi perłami".
Bydgoskie środowiska LGBT bardzo aktywnie spędziły również tydzień poprzedzający marsz. W poniedziałek, 6 maja, rozpoczął się Pride Week. W Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Gdańskiej mogły najpierw wysłuchać wykładu o zdrowiu seksualnym stowarzyszenia IFMSA, a potem uczestniczyć w warsztatach poświęconych trans-makijażowi.
We wtorek, 7 maja, gościny środowiskom LGBT udzielił Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. W Bibliotece Głównej UKW najpierw odbyła się dyskusja w ramach "Żywej biblioteki" pt. "Idę na Marsz Równości, zapytaj mnie dlaczego!", a potem LARP (live action role-playing) – ćwiczenie z pogranicza gry i sztuki, podczas którego uczestnicy przeżywali wykreowaną przez siebie opowieść zatytułowaną "Gra w wymówki".
W środę, 8 maja, w Sztukaterii przy ul. Marcinkowskiego 22, środowiska LGBT poznawały tajniki kuchni roślinnej, a potem przeniosły się ponownie na Gdańską 5 do Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu na warsztaty z makijażu Drag Queen.
W czwartek w Kinie Orzeł odbyła się dyskusja z Olgą Chajdas, dr Aldoną Kobus, dr Sylwią Kołos, przedstawicielem OutFilmu, która miała dać odpowiedź na pytanie: "Po co nam ten queer?" Natomiast późnym wieczorem odbył się pokaz filmu "Hard paint", opowiadającym o młodym chłopaku o nicku NeonBoy, który rozbierał się za pieniądze przed kamerką internetową.
W piątek przygotowania do marszu weszły już w kulminacyjną fazę. W Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych przy Gdańskiej 5 uczestnicy jutrzejszej parady przygotowują transparenty, pod którymi jutro przemaszerują ulicami miasta. Natomiast w Galerii Miejskiej bwa zaplanowana jest debata na temat praw osób LGBT+ w Polsce.
Marsz wyruszy jutro o godz. 14 z Wyspy Młyńskiej i przejdzie ulicami: Tamka – Focha (w prawo, a potem nawrót za mostem i marsz w kierunku ronda Grunwaldzkiego) – Królowej Jadwigi – Naruszewicza – Garbary - Królowej Jadwigi – Focha – rondo Grunwaldzkie – rondo Poznańskie – Grudziądzka – Podgórna – Wełniany Rynek – Długa – Jezuicka – Niedźwiedzia aż do Starego Rynku.
Po marszu od godz. 19 do północy, dzięki uprzejmości firmy Moderator Inwestycje, w kinie Pomorzanin imprezę zakończy afterparty. "Oszalejecie na punkcie tej wyjątkowej przestrzeni! Serio, już nie możemy się doczekać, aż was tam ugościmy!" - napisali organizatorzy I Bydgoskiego Marszu Równości.