Zdarza się, że w Światłowni przeplatają się poezja i muzyka. Tak będzie w najbliższy piątek. Swoje wiersze przeczyta łódzka poetka, a oprócz niej wystąpi z gitarą łódzki muzyk, który jest także poetą.

Małgorzata T. Skwarek-Gałęska

Łodzianka od pokoleń. Z wykształcenia i zamiłowania bibliotekarka. Pracuje w wymarzonym zawodzie i jest to dla niej ważne. Organizuje spotkania literackie i warsztaty (najczęściej sama je prowadzi) w ramach wymyślonych przez siebie projektów: Stolik Poetycki i Katamaran Literacki. Katamaran, w ramach którego zaprasza ciekawe postacie z literackiego świata z całej Polski, wymyśliła w 2012 roku. Stolik Poetycki to grupa literacka, którą założyła w 2011 roku.

Chętnie angażuje się w działania społeczne np. czytanie dzieciom, zajęcia na Uniwersytetach Trzeciego Wieku. Należy do Związku Literatów Polskich, obecnie pełni funkcję prezesa Oddziału Łódzkiego. Uhonorowana Nagrodą Prezydenta Miasta Łodzi oraz odznaką honorową: ?Zasłużony dla Kultury Polskiej?. Jednak woli, jak mówią za nią jej wiersze. Jest autorką kilkunastu tomików poetyckich. Pisze także opowiadania.

Ryszard Krauze

Już w szkole średniej założył kabaret ?Bez protekcji?, którego nazwę wykorzystał w studenckich czasach. Grupa ?Bez protekcji? zadebiutowała na festiwalu BAJA (zastępczyni Yapy) w 1979 roku i zajęła tam II miejsce. Następnie założył grupę ?Wrota Narodu?, która za jego autorską piosenkę ?Niech się leje piwo z nieba? otrzymała nagrodę publiczności na Yapie?80. Później były jeszcze różne formacje, m.in. ?Zielony nocniczek? – wyróżnienie na XIII Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdzie Piosenki Studenckiej w 1980 roku. W tymże roku rozpoczął występy indywidualne i od razu otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki (za oryginalne propozycje estradowe) oraz nagrodę publiczności na III Spotkaniach Twórców i Wykonawców Piosenki Amatorskiej w Myśliborzu. W latach osiemdziesiątych zdobył mnóstwo nagród i wyróżnień, z czego najbardziej (poza nagrodą w Myśliborzu) ceni sobie I miejsce (w 1988 roku) i grand prix (w 1989) na Akademickim Przeglądzie Piosenki Satyrycznej i Kabaretowej. Był także laureatem kilku konkursów poetyckich (w tym nagrody głównej za ?Wiersz ? la Miron?) i reklamowych (m.in. nagroda główna w konkursie na hasło promujące Łódź, za hasło ?Wypłyń w Łodzi!?).

Należy do twórców niepokornych, a jego teksty były zaciekle zwalczane przez cenzurę (na co nawet ma stosowne dokumenty). Po wielu latach przerwy znów się uaktywnił, gdyż namówiono go do wzięcia udziału w projekcie ?Fabryka Snów w mieście Łódź?. Na ten projekt napisał specjalnie dwie piosenki, a jedna z nich, ?Szlak Livingstone?a?, otrzymała wyróżnienie podczas kabaretowego przeglądu OSPA?2013, a także wyróżnienie podczas lubelskich ?Metamorfoz Sentymentalnych? w marcu 2014 r. i na festiwalu Nocnik?2014. Jak sam mówi, w ciągu ostatnich dwóch lat napisał więcej piosenek, niż przez poprzednie dwadzieścia. W 2014 r. ukazał się jego debiutancki tomik poezji.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp wolny.