W kawiarni artystycznej przy ul. Św. Trójcy 15 odbędzie się w piątek, 14 lipca, koncert Grzegorza Bukały pt. „Było sobie życie, czyli rozważania nad niedopitą szklanką”. To bilans jego ponad 40-letniej, artystycznej kariery.

Współzałożyciel Wałów Jagiellońskich wystąpi w Światłowni sam z gitarą, a zaśpiewa zarówno piosenki z nominowanej do Fryderyków ’2009 płyty „Pocztówki z Macondo”, jak i te śpiewane wespół z „Wałami”.  Ale będzie też sporo niespodziewajek – wyciągnięte z lamusa „hiciory” z początków jego kariery i kilka najnowszych, dotąd jeszcze niepublikowanych. I na pewno nie zabraknie paru songów powstałych podczas 15 (!) lat przeżytych przez artystę w Bydgoszczy.

Grzegorz Bukała - nieco zapomniany, a jeszcze nie tak dawno bardzo popularny i lubiany artysta. Piosenkarz, autor tekstów, kompozytor. Urodził się w 1952 roku w Gdańsku. Ukończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdańskiej, związany był  z Klubem Studentów Wybrzeża Żak. Należał do założycieli i liderów zespołu  Wały Jagiellońskie, z którym koncertował do 1989 roku.

Ma na koncie wiele sukcesów. Zdobył m.in. I nagrodę na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie w 1978 roku za piosenkę „Wariacje na temat skrzypka Herzowicza”, na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, wraz z Wałami Jagiellońskimi, nagrody: dziennikarzy w 1978 roku i publiczności w 1983 roku, a w 1981 roku, jedyną w historii tego festiwalu nagrodę „Złoty Kafel Solidarności”. W 2008 roku ukazała się jego pierwsza i jak dotąd jedyna płyta solowa pt. „Pocztówki z Macondo”.

- A zaczynałem, jak wielu, w niszowym segmencie usług rozrywająco-kulturalnych – piosence turystycznej. Gitara, trzy akordy na krzyż i nieskomplikowany, zapadający w pamięć i serce tekścik o wędrowaniu i malowniczym pejzażu, jako miejscu na życie i przeżycie. Te ogniskowe piosenki i zadzierzgnięte wówczas przyjaźnie, trwają i pewnie trwać będą nadal… ale to „Skrzypek Herzowicz” w szczególności, a Ewa Demarczyk jako zjawisko, niewątpliwie stali się przyczynkiem. Z jej recitalu w Teatrze Wybrzeże wyszedłem jak na haju, a vibrato z „Takiego Pejzażu” mnie – kilkunastoletniego wówczas szczawia, wprawiło w stan hipnotycznej ekstazy. Do dziś, a miałem okazję podziwiać na żywo wielu najwybitniejszych artystów ze świata i okolic, nikt i nic tego koncertu nie przebiło -  wspomina Grzegorz Bukała.

Koncert rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp - cegiełka na Światłownię - 10 zł, niepełnosprawni, emeryci, studenci - 8 zł.