Już jutro, 4 lutego, Kujawsko?Pomorski Oddział NFZ organizuje ?Dzień Otwarty w K-P OW NFZ?. Od 8.00 do 18.00 w siedzibie NFZ w Bydgoszczy przy ulicy Słowackiego pracownicy NFZ udzielać będą bezpłatnych konsultacji na temat możliwości, które daje pakiet onkologiczny.

Bydgoski oddział NFZ tak reklamuje swoje działania, mające być realizowane 4 lutego:… ?pracownicy Funduszu odpowiedzą na pytania dotyczące pakietu onkologicznego, programów profilaktycznych finansowanych przez Fundusz i na każde inne pytanie, z którym zgłoszą się do nas zainteresowani. Będzie można uzyskać informacje o placówkach, które podpisały umowę na realizację pakietu onkologicznego, zainteresowani otrzymają również wykaz realizatorów programów profilaktycznych. Osoby, które nas odwiedzą tego dnia otrzymają następujące materiały edukacyjne: ulotki Onkologia bez limitów, europejski Kodeks Walki z Rakiem wersja dla młodzieży, europejski Kodeks Walki z Rakiem wersja dla dzieci, ulotki Badam Się, Mam Pewność, ulotki czy wiesz, że otyłość, ulotki ochrona przed rakiem, ulotki warzywa i owoce, ulotki ABC rzucania palenia, kalendarzyki Badam Się, Mam Pewność ?.

Przypomnijmy, że pakiet onkologiczny radykalnie krytykowany przez Krajową Izbę Lekarską i lekarzy zgromadzonych w tzw. Porozumieniu Zielonogórskim, polegać ma tym, że przede wszystkim lekarze POZ-etów (ale także innych jednostek służby zdrowia), pacjentom potencjalnie chorym na raka, mają zakładać tzw. Zielone Karty i zlecać badania. Krytycy tego pomysłu podnoszą przede wszystkim to, że zlecone badania nie będą realizowane szybciej i że nie zależy to od tego, czy badanie zleci lekarz pierwszego kontaktu czy lekarz onkolog.
Kolejki do lekarzy onkologów się nie zmniejszą, twierdzą krytycy ministerialnej koncepcji pakietu onkologicznego. Pacjent będzie jedynie trafiał do onkologa później, po wstępnych badaniach.

Zwolennicy pakietu onkologicznego uważają natomiast, że wielu pacjentów z podejrzeniem raka nie trafi do specjalistów onkologów, właśnie dzięki temu, że lekarze rodzinni wyeliminują podejrzenie raka. Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy P-K OW NFZ, wyjaśnia, że lekarze rodzinni po zleceniu wstępnych badań i założeniu Zielonej Karty kierować będą pacjentów do lekarzy specjalistów do dalszej diagnostyki i orzeczenie, czy pacjent ma raka, nastąpi w ciągu 9 tygodni.
W styczniu, w naszym województwie, lekarze POZ-etów założyli pacjentom 337 Zielonych Kart.