Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych, skupiając twórców i animatorów kultury, żywo zainteresowane jest wizerunkiem miasta Bydgoszczy. Uważa więc, że bardzo ważnym dla tego wizerunku jest przywrócenie historycznego charakteru zachodniej pierzei Starego Rynku.
Uzasadnione to jest nie tylko walorami estetycznymi, historycznymi i sentymentalnymi tejże pierzei, ale też i faktem, że pozostałe trzy pierzeje, z małymi wyjątkami, mają określony charakter, zbieżny z charakterem utraconej pierzei. Precyzyjna rekonstrukcja fasad przy zachowaniu kubatur zamknie Stary Rynek i wywoła na nim bardziej kameralną atmosferę (?Chciałoby się w takiej przestrzeni zamieszkać?). W Archiwum Państwowym w Bydgoszczy znajdują się bogate dokumenty budowlane, łącznie z precyzyjnym, zwymiarowanym rysunkiem fasad, a więc dokładna rekonstrukcja nie powinna nastręczać projektantom większych trudności.
Problem kościoła pw. św. Ignacego Loyoli można ? póki co – rozstrzygnąć poprzez odbudowę wież i fasady, z przeznaczeniem odbudowanego obiektu na cele turystyczne. Bydgoskie Stare Miasto ma bowiem za mało atrakcji turystycznych. W każdej z dwóch 33-metrowych wież należałoby zamontować windy wożące turystów na ganki widokowe, na których warto umieścić popularne plany miasta oraz lunety do obserwacji co ciekawszych obiektów Bydgoszczy.
Jesteśmy za przywróceniem przepięknych, trzystopniowych barokowych hełmów wież, utrąconych przez wichurę w czerwcu 1848 roku. Ówcześni bydgoszczanie natychmiast powołali komitet odbudowy i ? korzystając z leżących na rynku hełmów (jeden zachował się w całości) ? wykonano precyzyjny model hełmu, który znajduje się w zbiorach Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego. Można więc bez większych problemów odtworzyć owe hełmy. To że hełmów nie odtworzono, wynikło z niechęci ówczesnych władz pruskich do baroku i preferowania przez te władze neogotyku.
Trzy kamienice pierzei powinny być przede wszystkim przeznaczone na cele mieszkalne, gdyż rewitalizacja Starego Miasta to przecież przywrócenie życia i to życia całodobowego. W byłym gmachu Muzeum Miejskiego dobrze byłoby ulokować nowoczesne multimedialne muzeum pokazujące w skrócie (seans około 30 minut) historię Bydgoszczy, z silnym wyeksponowaniem niemieckich mordów na Starym Rynku.
Jeśli idzie o pomnik Walk i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej, to ? według nas ? nie stoi on w kolizji z odbudowaną pierzeją. Stać będzie on 8 metrów od ściany pierzei i wyobrażone na nim postacie w chwili egzekucji mieć będą za sobą tło ściany rozstrzeliwań. Wszystko więc, a przede wszystkim dobro Bydgoszczy, wskazuje na konieczność odbudowy zachodniej pierzei Starego Rynku w historycznym kształcie.