We wtorek, 22 października, o godz. 18.00 w Galerii Miejskiej bwa przy ul. Gdańskiej 20 nastąpi otwarcie wyjątkowej jubileuszowej wystawy.
Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy obchodzi w tym roku jubileusz 70-lecia istnienia. W 1949 roku decyzją Centralnego Biura Wystaw Artystycznych w Warszawie (CBWA) powstały cztery terenowe odziały galerii: w Bydgoszczy, w Krakowie, w Katowicach oraz w Poznaniu. Siedziby nowo powstałych instytucji znajdowały się w lokalach wcześniej istniejących, często należących do Związku Polskich Artystów Plastyków. W Bydgoszczy działający od 1946 roku POMORSKI DOM SZTUKI pełnił taką funkcję. Galeria podlegała jednostce centralnej do 1962 roku, kiedy to delegatury terenowe przekształcone zostały w samodzielne Biura Wystaw Artystycznych (BWA).
W Bydgoszczy staranie o budowę nowego obiektu dla instytucji rozpoczął Andrzej Szwalbe. W oparciu o środki pochodzące z Funduszu Budowy Szkół i Internatów w roku 1970 powstał obecny budynek galerii. Twórcami projektu byli Zdzisław Kostrzewa oraz Tadeusz Czerniawski. Nowy gmach zyskał miano jednego z „najobszerniejszych pawilonów w Polsce”. Na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci zmieniała się nazwa galerii, jej struktura oraz logo. Bydgoska instytucja zyskała kolejne, dodatkowe przestrzenie do prezentacji wystaw, organizacji różnych spotkań, warsztatów oraz konkursów.
Z okazji obchodów 70-lecia istnienia zespół Galerii, tworząc wystawę jubileuszową dokonał przeglądu tysięcy teczek odnoszących się do konkretnych wystaw, setek slajdów oraz zdjęć i plików gromadzonych latami. Zawiera archiwalia, które odnoszą się do historii samego budynku, do pracowników.
przygotowanie wystawy:
Karolina Bogdan, Wiesław Garnkowski, Agnieszka Gorzaniak, Mikołaj Górski, Ewa Janiec, Elżbieta Kantorek, Karolina Leśnik, Hanna Łuczak, Danuta Milewska, Ewa Nowak, Artur Owczarczak, Danuta Pałys, Karolina Pikosz, Karolina Rybka, Ewa Szubarga, Katarzyna Tużylak, Grażyna Stanecka, Tomasz Zieliński
Przed wernisażem odbędzie się oficjalne włączenie neonu zamontowanego na dachu bwa, przy elewacji skierowanej w stronę ulicy Gdańskiej (zachodnia). Neon stanowić będzie znak informacyjny i punkt odniesienia dla mieszkańców i turystów.
Neon jest uproszczoną wersją logotypu galerii, zaprojektowanego przez jednego z bardziej uznanych projektantów w Europie: Marcina Markowskiego. Jego forma odnosi się do charakterystycznej modernistyczno-geometrycznej architektury budynku galerii. Ma on kontrastować z wszechobecną ilustracyjno-fotograficzną wizualną narracją przestrzeni publicznej – dzięki czemu stanowi zauważalny, charakterystyczny i rozpoznawalny znak.
Neon został wykonany z rurek neonowych białych, na podkładzie z czarnego metalu zamontowany na aluminiowej podkonstrukcji, robionej pod wymiar realizacji. Wymiary neonu to 2 metry wysokości, 7,8 metra długości. Kolor świecenia neonu to biały zimny, a litery są pomalowane kolorem czarnym, dla podkonstrukcji wybrano kolor najmniej widoczny na tle nieba czyli „szary”.
Neon Galerii Miejskiej bwa - fot. T. Zieliński