Nowy system wywozu odpadów komunalnych, jaki samorządom zafundował parlament RP nie bez powodu i przesady nazwano “rewolucją śmieciową”. Nie trzeba było dużej wyobraźni, aby zdać sobie sprawę, że uchwalona ustawa wywoła chaos i bałagan. W wielu miastach i gminach nie uda się wprowadzić nowego systemu tak, jak chciał ustawodawca od 1 lipca br. Tak będzie m.in. w Warszawie, gdzie posłowie naocznie przekonają się, że mimo uchwalonego prawa nie będzie ono w praktyce działać. Czy w Bydgoszczy będzie inaczej?
Odpowiedzialną za wdrożenie nowego systemu w naszym mieście jest zastępca prezydenta Grażyna Ciemniak, która nowe zasady zna znakomicie, bowiem sama jako parlamentarzystka ponad dwa lata temu nowe prawo uchwaliła. Ciągle nie wiadomo, kto wywozić będzie śmieci w dwóch sektorach miasta. Po skutecznym odwołaniu się do Krajowej Izby Gospodarczej przez miejską spółkę ProNatura miasto tę firmę wskazało jako zwycięzcę przetargu w dwóch sektorach Bydgoszczy, ale Corimp od tej decyzji się odwołał. W tej sytuacji ciągle nie wiemy, jaka firma wywozić będzie śmieci na Wyżynach, Szwederowie, Glinkach, Górzyskowie i Wzgórzu Wolności. W tej sytuacji czy śmieci wywozić będą w Bydgoszczy trzy firmy: REMONDIS, Corimp i TARO, czy dołączy do tej listy ProNatura, dowiemy się po kolejnym orzeczeniu KIO.
Po pierwszym nieudanym przetargu jest też szansa, że jutro uda się pozytywnie rozstrzygnąć przetarg na wyłonienie firm, które utworzą i poprowadzą na terenie miasta punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) oraz zbierania i zagospodarowania dostarczonych selektywnie przez mieszkańców odpadów komunalnych, pochodzących z gospodarstw domowych. Ciągle też jeszcze nie wiemy, ile będziemy płacić za wywóz śmieci. Wiadomo, że po rozstrzygnięciu przetargów ceny za wywóz śmieci w Bydgoszczy spadną. O ile? Nie wiadomo.
Nie zważając na nierozstrzygnięte sprawy Ratusz postanowił odbyć rundę spotkań z mieszkańcami Bydgoszczy, by odpowiedzieć na inne pytania, których coraz więcej w związku z rewolucją śmieciową się rodzi. W związku z tym że 95 proc. zarządców nieruchomości zadeklarowało, że odpady wywożone z terenu ich budynków i działek będą segregowane będą oni musieli przestrzegać zasad ich rozdziału.
Najwięcej problemów będzie oczywiście w sytuacjach, gdy pomimo zadeklarowania, śmieci nie będą segregowane. W przypadku domków jednorodzinnych łatwo będzie ustalić tego rodzaju niezgodność, natomiast w przypadku spółdzielni mieszkaniowych przypisanie winnych zaniedbań nastręczać może problemy.
Wiadomo że firmy wywozowe czynią przygotowania do wyposażenia swoich pracowników w aparaty fotograficzne, a na śmieciarkach montują kamery po to, by właściwie dokumentować przypadki naruszenia zasad segregacji. Nowe rozwiazania, zgodnie z ustawą zakładają stworzenie całego systemu kontroli i sprawozdawczości. Na szczeblu miasta każda firma wywozowa składać będzie do urzędu miasta sprawozdania i raporty z przebiegu operacji wywożenia odpadów, a w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości dokumentowania tego stanu rzeczy dla ratuszowych urzędników. Na końcu tej urzędniczej buchalterii miasto z całokształtu działań wywozu odpadów składać będzie zarządowi województwa w Toruniu szczegółowy raport.
Aby wszystkie tryby i trybiki nowego systemu wywozu śmieci zafunkcjonowały właściwie od dzisiaj we wszystkich sektorach Bydgoszczy zastępca prezydenta Grażyna Ciemniak odbędzie kolejny cykl spotkań z mieszkańcami, by rozwiać rodzące się wątpliwości i odpowiedzieć na pytania zainteresowanych mieszkańców. Towarzyszyć jej będzie Hanna Pawlikowska – dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM oraz przedstawiciele firm, które podpisały umowy na odbiór odpadów komunalnych w danym sektorze.
Terminarz spotkań:
- 17 czerwca (poniedziałek) o godz. 17.00 w Zespole Szkół nr 5 przy ul. Berlinga 13. Sektor II (Nowy Fordon, Bydgoszcz Wschód-Siernieczek-Brdyujście) – REMONDIS.
- 18 czerwca (wtorek) o godz. 17.00 w Gimnazjum nr 23 przy ulicy Czackiego 8. Sektor VII (Górzyskowo, Szwederowo).
- 19 czerwca (środa) o godz. 17.00 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 przy placu Wolności 9. Sektor IV (Bielawy, Bocianowo-Śródmieście-Stare Miasto) – REMONDIS.
- 20 czerwca (czwartek) o godz. 17.00 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 przy ulicy 11 Listopada 4. Sektor III (Leśne, Bartodzieje, Jachcice) – REMONDIS.
- 21 czerwca (piątek) o godz. 17.00 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 przy ulicy Stawowej 39. Sektor VI (Miedzyń-Prądy, Wilczak-Jary, Błonie) – TARO.
- 24 czerwca (poniedziałek) o godz. 17.00 w Szkole Podstawowej nr 16 przy ulicy Koronowskiej 74. Sektor V (Smukała-Opławiec-Janowo, Piaski, Czyżkówko, Okole, Flisy, Osowa Góra) – REMONDIS.
- 25 czerwca (wtorek) o godz. 17.00 w Szkole Podstawowej nr 56 przy ulicy Bośniackiej 3. Sektor VIII (Wzgórze Wolności, Glinki-Rupienica, Wyżyny).
- 26 czerwca (środa) o godz. 17.00 w Zespole Szkół nr 28 przy ulicy Kromera 11. Sektor I (osiedle Terenów Nadwiślańskich, Tatrzańskie, Stary Fordon) – Corimp.
- 27 (czwartek) o godz. 17.00 w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 przy ulicy Baczyńskiego 3. Sektor IX (Kapuściska, Zimne Wody-Czersko Polskie, Łęgnowo, Łęgnowo-Wieś) – Corimp.