W Miejskim Centrum Kultury sąd konkursowy ogłosił dzisiaj wyniki konkursu na opracowanie najlepszej koncepcji architektoniczno-urbanistycznej nowej przystani dla wioślarzy nad brzegiem Brdy przy ul. Żupy 4.

Celem konkursu, który został ogłoszony w połowie sierpnia było wyłonienie najlepszego pomysłu na zagospodarowanie terenu przy ul. Żupy 4 oraz formy budynku nowej przystani. W trakcie konkursu wybrano zwycięską pracę ? koncepcję architektoniczno-urbanistyczną, a jej autor zostanie zaproszony do negocjacji celem zawarcia umowy na przygotowanie dokumentacji projektowej w trybie zamówienia z wolnej ręki.

- Praca, którą musieliśmy wykonać podczas wyboru zwycięskiego projektu była bardzo trudna ze względu na problem pogodzenia wielokierunkowych oczekiwań co do architektury i jej oddziaływania na otoczenia w tym trudnym sąsiedztwie z twardymi wymogami funkcjonowania obiektu sportu na najwyższym poziomie wyczynu – powiedział architekt Jacek Lenart, przewodnicy sądu konkursowego wskazany przez SARP oddział w Bydgoszczy. W skład sądu konkursowego weszli również: prof. Dariusz Markowski (Rada ds. Estetyki), Anna Rembowicz-Dziekciowska (MPU), Sławomir Marcysiak (miejski konserwator zabytków), Andrzej Malingowski (SARP), Marek Iwiński (plastyk miejski), Katarzyna Łaskarzewska-Karczmarz (architekt miasta), Kornelia Kwaczonek (UMB), Jolanta Drostek (UMB).

Za najlepszy projekt uznano pracę, której autorem jest Andrzej Głąb ? architekt z Gliwic. Drugie miejsce zajęła praca grupy architektonicznej ?Domino? ze Szczecina, a trzecie projekt autorstwa Grzegorza Ziętka z Gdyni.
Autor zwycięskiego projektu otrzymał nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych. Przyznano również nagrody za zajęcie II (8 tys. zł) i III miejsca (5 tys. zł).

Zgodnie z opinią sądu konkursowego pierwszą nagrodę przyznano za czytelną formę architektoniczną, nawiązującą do funkcji i charakteru miejsca, porządkującą otaczającą przestrzeń. – Lapidarność projektu i siła oddziaływania ma charakter ponadczasowy. Projektowany obiekt z istniejącym budynkiem przystani tworzy charakterystyczną i spójną całość. Przemyślane rozwiązanie funkcjonalne zachowuje rozdział poszczególnych funkcji obiektu sportowej, turystycznej i administracyjnej – uzasadnił przewodniczący sądu konkursowego Jacek Lenart dodając, że jest też dostosowany do przewidzianego budżetu.

Nowy obiekt ma powstać w miejscu przeznaczonych do rozbiórki zabudowań zlokalizowanych we wschodniej i północnej części działki (budynek sekcji kajakowej, hangar dla motorówek wraz z magazynem paliwa). Znajdą się w nim między innymi sale do ćwiczeń sportowych, magazyny, pomieszczenia dla trenerów, zaplecze sanitarno-szatniowe, pomieszczenia techniczne, odnowy biologicznej, sala ekspozycyjno-szkoleniowa. Rozwiązania zaproponowane przez projektantów musiały spełniać kilka ważnych kryteriów. Między innymi zwracano uwagę na funkcjonalność obiektu, który powinien uwzględniać nowoczesne rozwiązania stosowane w przystaniach wioślarskich, stworzenie zaplecza magazynowego i wypoczynkowo-rekreacyjnego. Nowy obiekt ma zostać połączony z istniejącym budynkiem zajmowanym przez RTW ?Bydgostia? za pomocą łącznika. Konkursowe jury oczekiwało od architektów zaplanowania rewitalizacji nabrzeża przy przystani oraz przyległych terenów nadrzecznych m.in. przy sąsiadującym z RTW ?Bydgostia? ? Bydgoskim Towarzystwem Wioślarskim, które ma być wyposażone w takie elementy jak: nowe umocnienie, pomosty pływające o poszyciu drewnianym, siedziska, ławki oraz inne elementy małej architektury.

Zastępca prezydenta Anna Mackiewicz zadeklarowała, że inwestycja została ujęta w wieloletnim planie inwestycyjnym i zostanie zrealizowana do 2018 roku.