Kurator wystawy, Piotr Wąsowski tak pisze o wystawie: “Włącznik ? to najnowsze dzieło Natalii Kozieł wpisujące się w cykl projekcji-kolaży, do których młoda adeptka sztuk pięknych przywiązuje obecnie szczególną uwagę. Cichymi bohaterami bydgoskiej ekspozycji są stare rzutniki na slajdy, grafoskopy oraz 16-milimetrowe projektory filmowe, nie mające nic wspólnego z nowoczesnymi i drogimi urządzeniami cyfrowymi. Fascynacja urokiem podstarzałych maszyn, wpisuje artystkę na listę współczesnych twórców konceptualnych, którzy nie wyobrażają sobie sztuki bez bardziej lub mniej skomplikowanych urządzeń optycznych.”

To właśnie na starego typu projektorach filmowych, grafoskopach oraz rzutnikach na slajdy skupia się ostatnio uwaga twórcza artystki. Buduje projekcje-kolaże, wyświetlane bezpośrednio w przestrzeniach różnorodnych miejsc. Natalia Kozieł tak opisuje idee swojej wystawy: “Włącznik to akcja, a w tej akcji na nowo rozgrywa się stała przestrzeń, a w tej przestrzeni dobrze rozgrzewa się świat projekcji. Mój Świat pozbierany, który jawi się dopiero przez włączenie silnej wiązki światła. Widoczny tylko wtedy, kiedy zostanie o to poproszony, istniejący tak długo dopóki znowu ktoś go nie wyłączy (…).”

Na wystawie zobaczymy też zbiór grafik wykonanych w technice karborundu, która jak przyznaje artystka, jest bardziej zgodna z jej temperamentem niż tradycyjne techniki grafiki – jest mniej czasochłonna choć bardziej nieprzewidywalna i zaskakująca. Kurator wystawy określa te grafiki jako ?niewielkie, lecz ujmujące. Pozornie spokojne, lecz drapieżne. Delikatne, acz mocne w swym wyrazie. Zachwycają każdego, kto odważy się na nie spojrzeć?.

Natalia Kozieł urodziła się w 1987 roku w Bydgoszczy. Jest absolwentką Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. W latach 2006-2011 studiowała malarstwo sztalugowe w pracowni dyplomowej prof. Jerzego Ostrogórskiego w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie uzyskała tytuł magistra sztuk pięknych. Następnie, w latach 2012-2015 studiowała grafikę na Uniwersytecie Sztuk Pięknych (Kuvataideakatemia) w Helsinkach w Finlandii. Mieszka, pracuje i tworzy w Helsinkach. Od 2016 roku należy do fińskiego MUU Artist Association. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką, instalacją oraz tkaniną. Łączy język malarstwa z językiem druku.

Wystawa czynna do 20 września.