Dziś, 12 listopada, Wojciech Stefaniak „Faruga” odebrał z rąk prezydenta Rafała Bruskiego powołanie na stanowisko dyrektora Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Faruga został powołany na 4 sezony artystyczne. Jego zastępcą będzie Julia Holewińska.
29 września br. Komisja Konkursowa powołana do przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy wybrała na stanowisko dyrektora TPB Wojciecha Stefaniaka „Farugę”. Prezydent przyjął rekomendację komisji. Zastępcą dyrektora ds. programowych będzie od lutego 2021 roku Julia Holewińska.
- Wcześniej miałem okazje współpracować z TPB w roli reżysera. W najbliższym czasie będziemy spotykać się z widzami głównie wirtualnie. Chcę, by Teatr Polski był bardzo bydgoski i wrósł w tkankę innych instytucji miejskich. Najważniejszym zadaniem teatru w dobie koronawirusa jest niezaprzestanie działalności. Nasz teatr jest przygotowany do transmitowania spektakli. Zaczynamy już najbliższy poniedziałek - mówił Wojciech Faruga podczas dzisiejszego briefingu online.
- Solidarność - to w tej chwili najważniejsza wartość. Rozumiana jako solidarność z aktorami i pracownikami teatru, z innymi instytucjami kultury w mieście, ale też w kontekście międzynarodowym. Dlatego chcemy ustanowić Nagrodę Dramaturgiczną Miasta Bydgoszczy. Rozpoczęliśmy już współpracę z bydgoskimi instytucjami kultury, chcemy też wartościowe projekty, które zostały zrealizowane w teatrze udostępnić widzom. Listopad to miesiąc składania wniosków o dotacje - przygotowaliśmy około 11 projektów, na które będziemy chcieli pozyskać pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - dodał nowo powołany dyrektor.
Wojciech Stefaniak „Faruga” to reżyser, scenograf i dramaturg. Z Teatrem Polskim w Bydgoszczy współpracował po raz pierwszy w 2012 roku, reżyserując sztukę „Wszyscy święci". Na bydgoskiej scenie wyreżyserował też spektakl „Trędowata. Melodramat” (2014) i „Marię Antoninę. Ślad Królowej” (2018 r.).
Studiował na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie i w Instytucie Filozofii UW. Asystował Annie Augustynowicz przy pracy nad spektaklem „Miarka za Miarkę” w Teatrze Powszechnym w Warszawie. W ramach projektu ODKRYTE/ZAKRYTE w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy zrealizował akcję performatywną „Kniaź Patiomkin. Siedem snów Schmidta o rewolucji” na podstawie dramatu Tadeusza Micińskiego. Był współscenarzystą wydarzeń w ramach akcji WYŁĄCZ SYSTEM vol 2. i vol. 3 organizowanej przez Dom Spotkań z Historią (dodatkowo zrealizował autorskie projekty „Radiostacja” i „Tele-re-wizor”). Jest współautorem projektu i realizatorem jednego z odcinków serialu teatralnego „XIX>XXI”, otwierającego Centrum Nauki Kopernik. Ponadto współtworzył zwycięską koncepcję Muzeum Katyńskiego oraz kilka innych idei ekspozycyjnych muzeów w całej Polsce - Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku. Napisał scenariusze i wyreżyserował wielokrotnie prezentowane na międzynarodowych festiwalach spektakle „Carson City” i „San Fernando Valley”. Wymienione pokazy zrealizowane zostały w ramach kolektywu teatralnego 52°43'N19°42'E PROJECT. Od lutego 2012 roku Wojciech Faruga jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „KORCZAK”.
Wojciech Stefaniak „Faruga” będzie dyrektorem przez 4 sezony artystyczne - od 1.11.2020 do 31 sierpnia 2024.
Zdjęcia: UMB