- Chcemy rozmawiać o tym, co robić, aby w województwie kujawsko-pomorskim był bardziej przychylny klimat dla tych, którzy chcą prowadzić działalność gospodarczą, co ulepszyć, co usprawnić, gdzie są te hamulce, które powodują opóźnienia – powiedziała na otwarcie dzisiejszej konferencji wojewoda Ewa Mes. Wojewodę zaniepokoił wzrost bezrobocia w województwie. W styczniu na Kujawach i Pomorzu wskaźnik bezrobocia wzrósł do 18,8%. Plasuje to nasze województwo na przedostatnim miejscu w kraju (wyższe bezrobocie ma jedynie województwo warmińsko-mazurskie 22,4%). – Przy tak wysokim bezrobociu należy dbać o każde, nawet pojedyncze miejsca pracy – powiedziała wojewoda i dodała, że sprawna administracja rządowa i samorządowa to klucz do rozwoju gospodarczego.
Spotkanie pracodawców, samorządowców, związkowców urząd wojewódzki zorganizował razem z Nadwiślańskim Związkiem Pracodawców Lewiatan. Prezes Zarządu NZP Lewiatan Roman Rogalski za krok w dobrym kierunku uznał projektowane zmiany w prawie budowlanym. Przewidują one m.in. brak pozwoleń na budowę w przypadku domów jednorodzinnych. Nowelizacja przewiduje również likwidację pozwoleń na użytkowanie. Zastąpią je zwykłe zawiadomienia o zakończeniu budowy. Ta zmiana dotyczy nie tylko domów jednorodzinnych, ale także warsztatów rzemieślniczych, myjni samochodowych czy stacji obsługi pojazdów.
Dr Sławomir Sadowski z UKW przedstawił pozycję województwa w Polsce na podstawie danych GUS-u. Za koło zamachowe gospodarki województwa kujawsko-pomorskiego uznał inwestycje w przemysł i rolnictwo. Jako bardzo niskie określił inwestycje w budownictwo. – Bardzo marnie wyglądamy w działalności finansowej – obsłudze okołobiznesowej i okołoinwestycyjnej biznesu. A te sektory powinny inspirować do inwestowania – stwierdził. Dodał, że mizernie to wygląda, szczególnie gdybyśmy to zestawili z początkiem lat 80. ubiegłego wieku, gdy Bydgoszcz należała do głównych ośrodków biznesowych i była siedzibą kilku banków. Dr Sadowski uznał m.in. wieloprofilowość i wielofunkcyjność Kujawsko-Pomorskiego i promodernizacyjną politykę władz regionalnych i lokalnych, a także finansową perspektywę unijną na lata 2014 – 2020 jako sprzyjające inwestowaniu. Za bariery uznał wysoki poziom bezrobocia, słabą przedsiębiorczość i społeczną bierność. Prezes Lewiatana Roman Rogalski skomentował, że dzięki strategii rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego wszystkie te wskaźniki zostaną polepszone.
W debacie zabrali też głos praktycy biznesu. Prezes Zarządu PES-y Tomasz Zaboklicki za przyczynę sukcesu firmy uznał decyzje podjęte 16 lat temu, gdy PESA z zakładów naprawy sprzętu kolejowego, dzięki trafnej wizji stała się przedsiębiorstwem budującym pojazdy. Później inwestycje wewnątrzfirmowe uczyniły z niej pod względem jakości produkcji zakład, który konkuruje swoimi wyrobami na całym świecie.
O ?Znaczeniu gospodarki dla rozwoju gmin, miast i regionów. Nowa Sól – miasto konsekwentnie podnoszące się z upadku gospodarczego. Miasto przyjazne inwestorom?, zaprezentował prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz.