Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz obecną sytuację epidemiczną w województwie kujawsko-pomorskim określił jako bardzo trudną. "Mimo tego, że od strony technicznej jesteśmy dobrze przygotowani, zaczyna nam brakować personelu medycznego, a ten który pracuje na oddziałach „covidowych”, jest już bardzo zmęczony" - powiedział wojewoda podczas konferencji prasowej w urzędzie wojewódzkim.
W stosunkowo krótkim czasie, od 20 lutego do 10 marca 2021, liczba chorych na Covid-19, leczonych w kujawsko-pomorskich szpitalach, wzrosła z 779 do 1261.
- 3 fala zakażeń koronawirusem nabiera tempa i coraz bardziej utrudnia sytuację w naszym regionie. Podejmujemy szereg działań mających na celu ratowanie życia i zdrowia naszych mieszkańców, aby każdy, kto będzie potrzebował pomocy, mógł ją otrzymać – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. – Dzisiejsze dane dotyczące kraju i naszego województwa są bardzo niepokojące. Sytuacja jest bardzo trudna. Widzimy to po naszych statystykach oraz po rozmowach z lekarzami, którzy ciągle powtarzają, że do szpitali trafiają coraz to młodsze osoby w dużo gorszym stanie niż w trakcie drugiej fali – dodał Bogdanowicz.
- Zdecydowałem o zwiększeniu bazy łóżkowej w kujawsko-pomorskich szpitalach. Mimo tego, że od strony technicznej jesteśmy dobrze przygotowani, zaczyna nam brakować personelu medycznego, a ten który pracuje na oddziałach „covidowych”, jest już bardzo zmęczony. Na mój poniedziałkowy apel o zgłaszanie się do pracy na oddziałach „covidowych” w regionie, nie odpowiedział pozytywnie żaden lekarz. Do szpitala w Radziejowie zgłosiło się 5 pielęgniarek, a do Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego zgłosiło się 28 osób z różnych grup medycznych. Dlatego stanąłem przed bardzo trudną decyzją, podyktowaną koniecznością ochrony życia mieszkańców i delegowałem personel, między innymi z POZ, do pracy w szpitalach – tłumaczył wojewoda.
Decyzją wojewody do pracy w oddziałach „covidowych” zostało skierowanych łącznie 77 osób, w tym 42 (26 lekarzy i 16 pielęgniarek) do szpitala w Radziejowie i 35 (19 lekarzy i 16 pielęgniarek) do szpitala w Grudziądzu.
Wojewoda ponownie zaapelował do personelu medycznego o zgłaszanie się do pracy w oddziałach „covidowych”, zwłaszcza że warunki pracy i płacy są bardzo atrakcyjne. Podkreślił także, że bez pomocy lekarzy i pielęgniarek trudno sobie wyobrazić zwycięstwo w tej dramatycznej walce z trzecią, być może ostatnią, falą pandemii.
Zdjęcia: Jacek Nowacki