Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wydał zarządzenie zastępcze, w którym zmienił nazwę skweru POW na osiedlu Leśnym na skwer płk. Łukasza Cieplińskiego.

Ustawa z dnia 1 kwietnia 2016 r. zakazuje propagowanie komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Pomorski Okręg Wojskowy został uznany za instytucję powiązaną z totalitarnymi praktykami czasów PRL.

Przed wydaniem zarządzenia, skreślającego z nazw bydgoskich ulic, placów i skwerów skweru POW, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zwrócił się o opinię do Instytutu Pamięci Narodowej. W październiku 2020 r. IPN odpowiedział, że nazwa bydgoskiego skweru POW jest niezgodna z tzw. ustawą dekomunizacyjną i spełnia wszelkie przesłanki podlegające koniecznej zmianie nazwy.

IPN wskazał, że "Pomorski Okręg Wojskowy jako jednostka administracyjna w strukturach sił zbrojnych komunistycznego państwa" utworzony został w 1945 r. W latach 1949-1953 funkcjonował pod nazwą II Okręg Wojskowy, po czym ponownie został przemianowany na Pomorski Okręg Wojskowy (POW). Głównym zadaniem okręgów wojskowych było przede wszystkim administrowanie jednostkami wojskowymi w okresie pokoju, prowadzenie poboru do wojska i mobilizacji, zarządzanie siłami osobowymi oraz uzbrojeniem. W okresie PRL dowództwo okręgu było również odpowiedzialne za szkolenie polityczne w podległych jednostkach oraz formowanie ideologiczne żołnierzy w duchu wierności partii komunistycznej. Już od września 1945 roku dowódcami POW byli sowieccy generałowie: Wiaczesław Jakutowicz (w okresie IX-XI 1945 r.) – członek Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików), Iwan Jośkiewicz (w okresie XI 1945 r. – VI 1947 r.) – uczestnik rewolucji bolszewickiej, Iwan Rotkiewicz (w okresie VI-X 1947 r. i I 1955 r.– X 1956 r.) – uczestnik rewolucji bolszewickiej, brał również udział w zwalczaniu podziemia niepodległościowego na Rzeszowszczyźnie, Bronisław Pułturzycki (w okresie X 1947 r. – III 1953 r.) – uczestnik rewolucji bolszewickiej oraz członek Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) i Antoni Władyczański (w okresie III 1953 r. – XII 1954 r.) – członek Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików).

Zarządzenie zastępcze wojewody weszło w życie 6 stycznia 2021 r. Na wniosek Stowarzyszenia Osób Internowanych CHEŁMINIACY 1982 skwer nosi teraz imię płk. Łukasza Cieplińskiego.  13 grudnia 2018 roku na skwerze POW odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamięci internowanych w Wojskowych Obozach Internowania w stanie wojennym.

Łukasz Ciepliński w latach 1936-1939 służył w 62. Pułku Piechoty w Bydgoszczy. W czasie wojny obronnej we wrześniu 1939 r. początkowo jego macierzysty pułk starł się z Niemcami na przedpolach Bydgoszczy, a podczas odwrotu zwalczał w mieście niemieckich dywersantów.  Ciepliński walczył w bitwie nad Bzurą i w Puszczy Kampinoskiej, przedzierając się do Warszawy. Wykazał się wyjątkowym bohaterstwem pod Witkowicami, gdzie z działka przeciwpancernego zniszczył w pojedynkę sześć niemieckich czołgów i dwa pojazdy dowódcze. Za ten czyn otrzymał Order Virtuti Militari. W 2007 r. Łukasz Ciepliński został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego. W 2011 r. na pamiątkę tragicznej śmierci Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy dzień 1 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.